Potravinárske výrobky z EÚ v prípade prijatia Dohody o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership) medzi EÚ a USA nemôžu byť konkurencieschopné voči americkým potravinárskym výrobkom. Uviedla to na margo liberalizácie obchodu medzi USA a EÚ Potravinárska komora Slovenska (PKS).
USA podľa PKS totiž podporujú poľnohospodárstvo a potravinárstvo na úplne opačnom princípe ako EÚ. USA poskytujú dotácie v oveľa väčšej miere a farmárov tak motivujú ďalej investovať a rozširovať veľkosť fariem a podnikanie na nich. Veľkosť amerických fariem, čo do rozlohy, ako aj čo do počtu chovaných zvierat, je neporovnateľná s európskymi farmami. Od tohto sa odvíja aj cenový rozdiel surovín a následne aj cenový rozdiel výsledných produktov.
"Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ je na najbližších desať rokov nastavená na podporu malých a ekologických podnikov. V prípade prijatia dohody o voľnom obchode medzi USA a EÚ európske potravinárske podniky a ich výrobky logicky nemôžu byť konkurencieschopné voči americkým potravinám, ktoré sú vyrábané veľkými podnikmi, bez sociálneho a environmentálneho balastu a za podstatne nižších štandardov, ako sú európske," povedal prezident PKS Daniel Poturnay.
Potravinárska komora Slovenska zastupuje záujmy potravinárov na Slovensku. Má 46 členov, z ktorých je sedem kolektívnych. PKS je členom Európskej asociácie výrobcov potravín a nápojov (FoodDrinkEurope/FDE) so sídlom v Bruseli.
(tasr)