V chove teliat rastie záujem o používanie presných (precíznych, smart) technológií na sledovanie správania a zmien metabolizmu a fyziologických procesov. Precízne technológie je široko používaný odborný výraz, ktorý zahŕňa technológie na triedenie zvierat, automatizované váženie, digitálne zariadenia, robotické kŕmenie a dojenie, vrátane technológií, ktoré môže zviera nosiť na svojom tele.
Uvedené sofistikované technológie môžeme definovať aj ako zariadenia, ktoré automaticky zhromažďujú informácie v reálnom čase od každého zvieraťa. Tieto technológie sú pre dojnice už pomerne rozvinuté a ponúka ich veľa firiem, ale pre odchov teliat sú okrem automatického napájania väčšinou menej známe.
Problematika sa dá rozdeliť na tri všeobecné kategórie: Kŕmenie teliat, Správanie a zdravotný stav teliat a Kontrolu teliat v extenzívnych podmienkach.
Kŕmenie teliat
Napájacie automaty si získali obľubu ako nástroj na správnu techniku odchovu teliat mliečnych plemien a sú najrozšírenejšou používanou precíznou technológiou pri teľatách. Vylepšené automatizované systémy na kŕmenie môžu presne dávkovať krmivá pre optimálny rast živej hmotnosti a pozitívne ovplyvňovať odstav teliat od mliečnej výživy. Centrom systému je napájací automat s kŕmnym boxom riadený počítačom. Na jeden automat pripadá 30 až 50 teliat, ktoré sú ustajnené v jednom koterci. Napájací box je dlhý 1,5 m a široký 0,3 m, vo výkrme teliat sa šírka zväčší na 0,5 m.
Dávky mliečnej kŕmnej zmesi na kŕmny deň a 12-hodinový cyklus sa naprogramujú individuálne podľa veku, živej hmotnosti, chovateľského zámeru alebo finálnej živej hmotnosti výkrmu. Prvé dva dni po presune sa podávajú len 3 kg zmesi, postupne do šiesteho dňa sa dávka zvyšuje obvykle na 6 kg denne. Od 28. dňa sa môže podávať viac zmesi denne. Existuje zariadenie aj na kŕmenie mliekom či kombinácia mliečnej náhradky a kravského mlieka.
Viac sa dočítate v príspevku prof. Ing. JANA BROUČKA, DrSc., PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 2.