08.11.2016 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prečo vznikajú "obrúčky“ na konároch?

Takéto útvary robí na mnohých hostiteľoch motýľ priadkovec obrúčkavý. Je to bežne rozšírený škodca vo všetkých oblastiach pestovania ovocia.

Napáda široké spektrum druhov ovocných (jablone, čerešne a pod.), ale aj iných listnatých rastlín (duby, brezy, ruže a pod.). Silnejšie sa premnožuje najmä v teplejších oblastiach.

Na jar sa z vajíčok nakladených do typických obrúčok vyliahnu húseničky a začínajú obžierať lístočky stromov. Húseničky sú chlpaté, pestro sfarbené a žijú spoločne vo veľkých hniezdach, ohraničených riedkou pavučinou. Staršie húsenice sa rozliezajú, no často ich možno nájsť v početných skupinách, sústredené v pazuchách hrubších konárov. V priebehu júna sa zakukľujú v bielych, akoby poprášených zámotkoch na kôre alebo v rôznych úkrytoch aj mimo stromov. Asi o 2 týždne sa vyliahnu motýle. Samičky po párení kladú vajíčka do tvaru tvrdých prstienkov na konáriky hostiteľských drevín. Škodca má iba jednu generáciu do roka.

V minulosti patril priadkovec obrúčkavý k obávaným škodcom ovocných výsadieb. V súčasnosti je jeho škodlivosť nižšia hlavne v pravidelne ošetrovaných sadoch. Môže sa však periodicky raz za niekoľko rokov premnožiť a spôsobiť až holožery listov.

Z ochranných opatrení možno najmä pre drobnopestovateľov odporučiť mechanické odrezávanie konárov s nakladenými vajíčkami a ich ničenie. Postrek v predjarnom období tiež prispieva k ochrane proti tomuto škodcovi. V prípade hroziaceho premnoženia vyliahnutých húseníc je potrebné ošetrovať aj počas vegetácie. Vtedy sa používajú prípravky, ktoré sa používajú všeobecne na vyliahnuté húsenice. Kontaktné prípravky musia priamo zasiahnuť húsenice, preto ich účinnosť býva niekedy nižšia. Účinnejšie sú hĺbkové prípravky a tie, ktoré sa používajú výlučne na mladé húseničky tesne po vyliahnutí. Ošetrenie je vhodné vykonať za ustáleného počasia bez dažďov pri teplote najmenej 15 °C a vtedy, keď je vyvinutá listová plocha malých listov a začínajú sa liahnuť húsenice. Hĺbkové prípravky účinkujú požerove, preto sa musí dosiahnuť dokonalé pokrytie listov tak, aby postrek z listov nestekal. Ich účinnosť je podmienená intenzitou žeru húseníc, preto húsenice hneď nezahynú, ale ich žer sa obmedzí až zastaví s ich následným uhynutím.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down