Vlani malo šesť krajín Európskej únie (EÚ) vyšší deficit a 17 krajín vyšší dlh verejnej správy ako Slovensko. Vyplýva to z návrhu Štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok 2015, o ktorom má dnes rokovať vláda. Na zasadnutie kabinetu materiál predkladá Ministerstvo financií (MF)SR.
Deficit Slovenska za minulý rok dosiahol úroveň 2,97 % hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh bol vo výške 52,91 % HDP. Priemerný schodok európskej dvadsaťosmičky bol 2,4 % HDP a priemerný dlh dosiahol 85,2 % HDP.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) v utorok (3.5.) avizovala, že požiada vládu o riešenie aktuálneho problému poľnohospodárov, ktorým jarné mrazy spôsobili veľké škody. Odhaduje sa, že bolo poškodených až 70 % pestovateľských plôch ovocia. Postihnutie pestovateľov mrazom umožňuje slovenská aj európska legislatíva riešiť finančným odškodnením a kompenzáciou.
Cestou ku kvalitnému hromadnému stravovaniu je kontrolovaná kvalita vstupných surovín, zachovanie výroby jedál a nápojov z čerstvých surovín, používanie potravinových komodít najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu. Konštatuje to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v zásadách pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie, ktoré by mala tiež prerokovať vláda.
V rámci prípravy Slovenska na predsedníctvo v Rade EÚ bolo vyškolených 1092 zamestnancov z 27 ústredných orgánov štátnej správy. Konštatuje to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v správe určenej na dnešné rokovanie kabinetu. Podľa neho sa takto podarilo splniť cieľ a úradníci sú na predsedníctvo kvalitne pripravení.
(tasr)