30.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Preventívne opatrenia proti tzv. hrdzi sliviek

Tranzschelia pruni-spinosae spôsobuje tzv. hrdzu sliviek. Patrí medzi mikroskopické huby, patriace do oddelenia Basidomycota. Ide o kozmopolitný organizmus, čiže rozšírený v rámci celého sveta. Hostiteľské rastliny sú hlavne zástupcovia rodu Prunus spp. (slivka, trnka, broskyňa, nektárinka, marhuľa, čremcha a mandľa). Ďalšími hostiteľmi sú veternica a pečeňovník.

Na našom území sa hrdza sliviek vyskytuje v oblastiach, kde sa pestujú slivky. Výskyt silnejších infekcií na Slovensku je veľmi zriedkavý. Hrdzu sliviek pozorujeme v nížinných i v podhorských oblastiach (do nadmorskej výšky 800 m). Charakteristickým znakom T. pruni-spinosae je náhle opadnutie napadnutých listov. 

V severnej Európe sa vyskytuje hubové ochorenie väčšinou na listoch v polovici leta. V južnej Európe sa môžu vyskytnúť silnejšie prejavy, kedy sú napadnuté listy, výhonky a plody. Príznaky sa prejavujú ako chlorotické škvrny na listoch. Na vrchnej časti infikovaných listov sa vytvárajú malé žlté alebo fialové škvrny. Tie často splývajú a sú často predĺžené v smere žiliek. Na spodnej strane listov na mieste škvŕn sa objavujú oranžovohnedé urédiá. Spóry sa môžu uvoľňovať v takom množstve, že listy sú dokonca celé pokryté oranžovohnedým práškom. Na jeseň sa farba pľuzgierov na spodnej strane mení na čiernu a následne sa uvoľňujú téliospóry.

Na broskyniach môže mikroskopická huba napadnúť jednoročné aj dvojročné konáriky. Vytvárajú sa vodnaté škvrny, ktoré napuchnú a praskajú. Potom sa tvoria pozdĺžne rany 6 - 7 mm dlhé. Plody broskýň, marhúľ a nektáriniek môžu mať malé vpadnuté škvrny s červenohnedým stredom a svetlozeleným okrajom.

Vývojový cyklus prebieha na dvoch druhoch rastlín. Tie nie sú v príbuzenskom vzťahu (dvojbytný vývojový cyklus). Na medzihostiteľskej rastline (veternici) môžeme pozorovať spermogóniové a aecídiové štádium. Obdobie prezimovania na medzihostiteľovi je v štádiu mycélia. T. pruni-spinosae môže prezimovať v podmienkach s teplejšou klímou aj mycéliom uredospórového štádia na neopadaných listoch.  Dokonca mycélium môže prerásť do vetvičiek stromov, kde aj prezimuje.

Opatrenia

V rámci preventívnych  opatrení sa odporúča odstrániť medzihostiteľské rastliny, ktoré sú v blízkosti sadov či záhrad. Dôležitá je likvidácia už napadnutých listov a kvalitná výživa stromov.

V oblastiach, kde sa každý rok stretávame so silnejším výskytom hrdze sliviek sa odporúča využiť chemickú ochranu. Môžeme použiť fungicídy s účinnou látkou trifloxystrobin, kde patria Magnicur Core, Triflo 500 a Zato 50 WG. Ďalšou možnosťou je použitie  fungicídov s účinnými látkami boscalidom a pyraclostrobinom, kde patria Signum a Bopyrac WG (do 31. 1. 2025). Spomenuté chemické prípravky na ochranu rastlín sú určené pre profesionálnych používateľov. Signum, Magnicur Core a Zato 50 WG sú dostupné aj v malobaleniach pre neprofesionálnych používateľov (záhradkárov).

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down