Podľa vedúcej Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku Tatiany Čermákovej je na príčine výrazné zníženie druhovosti fauny v našej krajine.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V súčasnosti pribúdajú čoraz viac prípady, kedy sú slovenské včelstvá podvyživené, strácajú prirodzenú imunitu a oveľa ľahšie podliehajú chorobám. Podľa vedúcej Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku Tatiany Čermákovej je na príčine výrazné zníženie druhovosti fauny v našej krajine.
„Momentálne pretrváva problém s potravinovou dostupnosťou pre včely. Týka sa to najmä nedostatku peľu v prírode. Na jar je veľké zastúpenie kvitnúcich rastlín a krov. Máme k dispozícii vŕby, ovocné stromy, púpavy a veľké lány repky. Po jej odkvitnutí nám však ostávajú veľké plochy bez kvitnúcich rastlín. Bolo by dobré, keby poľnohospodári mysleli aj na prírodu,“ vysvetlila odborníčka.
Tento problém podľa Tatiany Čermákovej nezasahuje len včelárov, ale ovplyvňuje celkovú biodiverzitu krajiny. „Má to veľký dosah aj na pôdny hmyz. Tiež chceme mať k dispozícii motýle, rôzne typy lienok či vtákov. Mnoho druhov zvierat nám v dôsledku tohto ubudlo,“ skonštatovala včelárska odborníčka. Nedostatok peľu sa už v niektorých oblastiach Slovenska odzrkadlil na zdravotnom stave včelstiev. Včelári tento jav zaznamenali najmä na juhu krajiny, ktoré je veľmi poľnohospodársky využívané. „My tu na severe predsa len ešte máme nejaké lesy či lúky, sme na tom lepšie," podotkla Tatiana Čermáková. Peľ je podľa jej slov jediná bielkovinová výživa pre včely. Pomôcť v tejto veci môžu aj záhradkári vysievaním pestrých trávnikov.
(tasr)