20.04.2021 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príčin vzájomného vyciciavania kráv je viacero

Medzi prejavy abnormálneho správania hovädzieho dobytka patrí vzájomné vyciciavanie zvierat. Ide o chovateľský problém, ktorému treba predchádzať.

Príčin môže byť viacero. Môže ísť o skrytý, pretrvávajúci jav neuspokojeného reflexu cicania počas mliečnej výživy, ktorý sa prejaví v určitých podmienkach a pod vplyvom viacerých faktorov prostredia, najmä v zhoršených  podmienkach chovu a kŕmenia. Vyciciavanie môžu podporovať dedičné predpoklady v kombinácii s určitými podmienkami prostredia.
Príčina vyciciavania môže tkvieť vo frustrácii z nedostatku materinskej starostlivosti. V prírodných podmienkach a malovýrobe je naviazanie teľaťa na matku oveľa tesnejší ako vo veľkochovoch, kde z ekonomických a hygienických dôvodov je mláďa veľmi rýchlo odstavené od matky. Keď sa v tom krátkom časovom období nevytvorí špecifický vzťah medzi matkou a mláďaťom, dá sa očakávať, že sa podobný kruh vytvorí medzi cudzími jedincami po zistení vzájomnej výhodností.
Vyciciavanie medzi dospelými zvieratami môže byť pokračovaním cicania v ranom veku. V prírode teľa cicia mlieko až do pozvoľného odstavu svojou matkou vo veku 6 až 9 mesiacov, čo je v našich podmienkach odchovu teliat zriedkavý jav. Vzájomné cicanie teliat treba tak čo najviac obmedziť uspokojením ich potreby cicania pri príjme mlieka.
Na frekvenciu vyciciavania majú vplyv najmä nepokoj v maštali - presuny, tvorenie nových skupín, vysoká hustota zvierat, nedodržiavanie časového programu kŕmenia a ošetrovania, nedostatočný počet kŕmnych miest pri žľabe, poruchy dodávok vody.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 16.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down