Koncom apríla až začiatkom mája býva pravidelne pozorované rojenie múch mínerky pórovej, ktorá poškodzuje hlavne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby.
Je to ešte pomerne vzdialený čas, ale vzhľadom na rýchly postup vegetácie a počasie bez akéhokoľvek výraznejšieho ochladenia, možno predpokladať aj skoré rojenie tohto škodcu. Väčšinou nastáva po krátkom ochladení, ktoré možno v tomto roku ani nebude.
Bez ohľadu na tento termín však možno využiť účinné prikrývanie porastov ešte pred začiatkom rojenia netkanými textíliami, ktoré treba vykonať najneskôr 5. - 10. apríla, a to najmä preto, lebo na chemickú ochranu nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája.
Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách.
Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50 (aj v malospotrebiteľskom balení), Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS (aj v malospotrebiteľskom balení), Lambdol, Star Verso a Star Zeon. Aplikujú sa až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nie na rozkvitnuté jahody!
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR