Pozberová úprava zrnín má osobitný význam vo výrobe potravín, krmív, osív a pre dlhodobé zachovanie ich kvality. Mimoriadny význam v pozberovej úprave a pozberovom spracovaní majú osivá, od kvality (biologickej hodnoty) ktorých závisí produkcia osiatych plôch. Kvalitné osivo je prvý predpoklad vysokých úrod všetkých druhov zrnín.
Dopestovanie takéhoto osiva si vyžaduje zabezpečiť bezchybnú agrotechniku, ochranu a zber. Toto je všetko práca na poli. Vymlátený a zobratý osivový materiál ešte nie je osivo. Po odvoze od kombajnu tento zrnový materiál musí prejsť pozberovým ošetrením. Čistenie, triedenie a sušenie je hlavným pracovným postupom v pozberovej úprave zrnín vrátane osív. Tieto pracovné operácie ovplyvňujú kvalitu čistených a triedených zrnín a osív v kladnom, ale tiež v zápornom zmysle.
Pozberová úprava zrnín predstavuje dôslednú postupnosť krokov a technologických procesov, ktoré je nutné dodržiavať, pretože ovplyvňujú kvantitatívnu a kvalitatívnu výnosnosť rastlinnej výroby. Všetky kroky technologických procesov navzájom úzko súvisia a tvoria významný faktor ovplyvňujúci efektivitu celkovej produkcie. Výsledný efekt celkového hospodárenia v rastlinnej výrobe ovplyvňuje každé rozhodnutie o spôsobe čistenia, triedenia, sušenia, konzervovania, skladovania.
Viac v RN č. 34
S použitím dostupných zdrojov spracoval:
doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.
Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra