22.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protesty farmárov na Slovensku

V Rimavskej Sobote je v dôsledku protestu poľnohospodárov obmedzená aj mestská a prímestská autobusová doprava.

Na trase, ktorou prechádzajú farmári s technikou, sú vynechané viaceré zastávky. Upozornila na to na svojej oficiálnej webovej stránke spoločnosť SAD Lučenec.
        "Z dôvodu avizovaného protestu poľnohospodárov pristupuje spoločnosť SAD Lučenec v čase od 10.30 do 12.00 h k dočasnej úprave cestovného poriadku," informoval dopravca.
        Pre protest farmárov nie sú v Rimavskej Sobote obsluhované zastávky na uliciach Malohontská a Fábryho či na Jánošíkovej ulici. Obmedzenie sa dotkne vyše desiatich spojov prímestskej autobusovej dopravy a štyroch spojov mestskej hromadnej dopravy. Vynechané zastávky sú nahradené alternatívnymi.
        Protest poľnohospodárov v Rimavskej Sobote sa začal o 10.00 h. Desiatky farmárov s technikou prechádzajú ulicami mesta, pokračovať plánujú po ceste I/16 v smere na Lučenec cez Babin Most ku kolibe pri Ožďanoch, odkiaľ sa vrátia späť do Rimavskej Soboty. Ukončenie protestu sa predpokladá o 15.00 h.

Linky mestskej hromadnej dopravy v Bratislave číslo 44 a 47 smer Búdková premávajú pre protest poľnohospodárov odklonovou trasou. Dopravný podnik Bratislava (DPB) o tom informoval na webe.
        "Z dôvodu presunu poľnohospodárskej techniky je prerušená premávka trolejbusov cez Palisády a Mudroňovú smer Búdková," uviedol dopravný podnik. Linka 44 premáva za zastávkou Hodžovo námestie cez Štefánikovu, Pražskú a Hroboňovu. Linka 47 premáva medzi zastávkami Hodžovo námestie a Lovinského cez Štefánikovu, Pražskú a Hroboňovu.

Parkovisko pred výstaviskom Agrokomplexu v Nitre sa postupne zapĺňa poľnohospodárskou technikou. Traktory prichádzajú do centra Nitry zo štyroch smerov, od Topoľčian, Zlatých Moraviec, Levíc a Nových Zámkov. Na všetkých trasách presunu spôsobujú spomalenie dopravnej premávky, výraznejšie problémy však polícia zatiaľ nezaznamenala, potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.
        Najväčší protest poľnohospodárov na Slovensku od vzniku Slovenskej republiky organizuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ku ktorej sa pripojila aj Agrárna komora Slovenska. V Nitre sa do protestu zapájajú poľnohospodári z celého regiónu s vyše 150 kusmi poľnohospodárskej techniky, informovala za organizátorov Eva Baková.
        Zraz na parkovisku potrvá zhruba do 13.00 h. Následne sa kolóna traktorov vyberie na protestnú jazdu mestom. Tá bude smerovať z parkoviska po Akademickej ulici, Triede Andreja Hlinku, Chrenovskej ulici až na kruhový objazd pod Zoborom. Tam sa kolóna rozdelí, časť bude pokračovať smerom na Topoľčany, časť sa vráti naspäť do mesta po rovnakej trase.

Poľnohospodári s traktormi zastavili vo štvrtok okolo 10.00 h premávku na česko-slovenskom hraničnom priechode Hodonín-Holíč. Na mieste sú podľa stanice ČT24 stovky traktorov. Výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš zdôraznil, že neprotestujú proti EÚ, ale proti zlým rozhodnutiam Európskej komisie (EK), informuje spravodajkyňa TASR.
        Českých a slovenských farmárov prišli k hranici pri mestách Hodonín a Holíč podporiť aj poľnohospodári z Maďarska a Poľska. Podľa rečníkov je cieľom upozorniť na byrokratickú záťaž aj problémy, ktoré im spôsobuje dovoz lacnejšieho tovaru z krajín mimo EÚ.
        Gajdoš zdôraznil, že farmári boli k protestom dohnaní, pretože dlhé rokovania s EK podľa jeho slov nikam neviedli. "Tieto naše protesty sú absolútne apolitické. Neprotestujeme ani pre koalíciu, ani pre opozíciu, ani pre Kremeľ. Protestujeme sami za seba, pre náš dôstojný život, ktorý dokáže zabezpečiť budúcnosť nám a našim deťom. Neprotestujeme proti EÚ. Protestujeme proti nesprávnym rozhodnutiam EK," vyhlásil podpredseda SPPK.
        Pripomenul tri hlavné dôvody demonštrácií - byrokracia nielen z európskej, ale aj národnej úrovne, dôsledky Zelenej dohody pre Európu (Green Deal) a dovozy plodín z krajín mimo EÚ. "My sme farmári, chceme pracovať v poli, so zvieratami, chceme nakŕmiť Európu. Nechceme vypĺňať papiere a sedieť za počítačom," vyhlásil Gajdoš. Dodal, že zo slovenskej strany ešte ďalší poľnohospodári dorazia, meškanie zdôvodnil problémami s logistikou.
        Prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal vyhlásil, že chcú, aby sa za nich politici postavili. "My vyprodukujeme kvalitné bezpečné potraviny, respektíve suroviny pre tieto potraviny a nemôžeme ich predať. Dnes sme tu za seba, ale chceme, aby sa politici budúci týždeň 26. februára, keď má zasadať rada ministrov pôdohospodárstva, postavili za nás. Aby povedali, že takto to ďalej nejde," povedal Doležal.
        Podľa českej agrárnej komory vyrazilo v ČR k hraniciam so Slovenskom, Poľskom a Nemeckom asi 3000 poľnohospodárskych strojov. Do štvrtkového protestu je podľa organizátorov zapojených desať krajín EÚ.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down