Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa dnes ohradil voči protestom Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) namiereným proti úradu a regionálnym distribučným sústavám. Za stratu podpory na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na rok 2015, ktorá sa týka asi 1200 výrobcov, podľa neho označuje nesprávneho vinníka, keďže pri novelizácii zákona sama nemala žiadne pripomienky.
Ako uviedol hovorca ÚRSO Miroslav Lupták, SAPI nemôže svojim členom priznať, že počas pripomienkového konania k zákonu o podpore obnoviteľných zdrojov energie v roku 2012, ktorá doň od 1. januára 2015 zaviedla sankcie za neplnenie povinností výrobcov, nevzniesla ani jedinú pripomienku.
"Nepochybne by sa jej členovia opýtali, za čo vlastne platia členské príspevky, ak ich stavovská organizácia nesleduje energetickú legislatívu, alebo prečo aspoň neupozornila výrobcov na webovú stránku ÚRSO, na ktorej úrad vyzýval výrobcov na plnenie povinností voči zákonu," zdôraznil Lupták.
Výrobcovia elektriny z OZE mali do 15. augusta minulého roka nahlásiť distribučným spoločnostiam a ÚRSO plán výroby na tento rok. Úrad na základe týchto údajov reguluje koncovú cenu elektriny pre domácnosti a priemysel. Približne 1200 z nich si podľa štátu túto povinnosť nesplnilo, hoci oni tvrdia opak. Niektorí však poslali oznámenie len pár dní pred uplynutím termínu, takže distribučné spoločnosti ho nedostali včas.
Úrad je presvedčený, že títo výrobcovia prezentovali ignorantský postoj voči tým, ktorí sa im na ich podnikanie skladajú. "To, že pre takýchto nezodpovedných podnikateľov vo výrobe elektriny z OZE postihla zaslúžená sankcia, je len logickým a správnym krokom v mene všetkých ostatných účastníkov trhu s elektrinou," domnieva sa regulátor.
Hovorca zároveň upozornil, že prípad využívajú poslanci Národnej rady SR na svoje zviditeľnenie. Poslanci za KDH totiž navrhli novelizovať zákon tak, aby sa prípadný administratívny nedostatok riešil cez správne konanie a len Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI), takže výrobcovia by nemohli prísť o podporu. "Navrhujú nezmyselné zmeny zákona, ktoré by de facto legalizovali jeho nerešpektovanie, výhody pre jednu skupinu podnikateľov v energetike, a tým diskrimináciu ostatných účastníkov trhu s elektrinou," dodal Lupták.
Výrobcovia elektriny z OZE, ktorí sa vo štvrtok (5.2.) zišli na proteste SAPI pred parlamentom, obviňujú vládu z napomáhania likvidačnému tlaku na malých a stredných výrobcov, ktorý môže podľa nich spôsobiť zánik 1200 firiem a stratu 3600 pracovných miest. "Nesúhlasíme s tým, aby sa byrokratická šikana, navyše protizákonná, stala zámienkou pre plošnú likvidáciu zamestnávateľov, a tým aj pracovných miest," argumentujú.
(tasr)