17.12.2014 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psota rascová na porastoch rasce a mrkvy...

Psota rascová je motýľ rozšírený po celej Európe. Vyskytuje sa najmä na semenných porastoch rasce a mrkvy, ako aj na divo rastúcich mrkvovitých rastlinách, niekedy aj na petržlene a kôpri. Môže spôsobiť zníženie úrody až o 80 percent.

Škodca spôsobuje na listových stopkách, hlavnej žilnatine i na výhonkoch malé vyžraté miesta, pletivo je zhnednuté a popukané. Je to dôsledok žeru mladých húseníc v listoch. Neskôr sú okolíky obtočené pradivom, pod ktorým sú ukryté húsenice, ktoré žerú mladé stopky, púčiky, kvety a nedozreté semená.

Motýľ je dlhý okolo 11 mm, predné krídla má meďnatohnedé s čiernymi čiaročkami a bodkami, zadné krídla užšie jasnohnedej farby. Vajíčka majú tvar ploskatého šupinatého štítu, po nakladení sú bezfarebné so zelenkastým leskom, neskôr žltkasté a napokon tmavosivé. Húsenice sú dlhé okolo 20 mm, najprv jasnosivé, postupne stále viac tmavšie. Na chrbte húseníc je rad čiernych bradavičiek s bielou obrubou, hlava a nohy sú tmavohnedej farby.

Prezimujú motýle v rôznych úkrytoch, vrátane hospodárskych poľnohospodárskych stavieb. V marci alebo v apríli za bezveterných a slnečných dní preletujú na porasty rasce, mrkvy a iných hostiteľských rastlín. Samičky kladú vajíčka najčastejšie na spodnú stranu listových stopiek, na stonky a listové pošvy. Jedna samička môže naklásť až 200 vajíčok. Mladé húsenice žerú na mieste vyliahnutia. Najviac škodia koncom mája. V treťom štádiu vývoja sa húsenice sťahujú do okolíkov, kde tvoria pradivové hniezda a v nich žerú až do dospelosti. Dospelé húsenice sa vhrýzajú do stoniek, v ktorých sa zakukľujú. Po 3 - 4 týždňoch v priebehu júla vyletujú motýle, ktoré prezimujú. Škodca má jednu generáciu do roka.

Ochrana je možná krátko pred kvitnutím semenných porastov rasce a mrkvy, prípadne iných mkvovitých plodín v období maxima letu motýľov alebo na začiatku liahnutia húseníc prípravkami Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Kazeon, Star Zeon, Star Verso, Lambdol alebo In-Sek. Na najmladšie vývinové štádiá húseníc možno použiť biologické prípravok Biobit XL, ktorý neničí užitočný hmyz. Ošetrenie sa musí ukončiť do začiatku kvitnutia. Po zbere treba všetky rastlinné zvyšky skompostovať a na pozemku na jeseň urobiť hlbokú orbu.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down