Puklica slivková(Parthenolecanium corni, synonymum Eulecanium corni) je považovaná za významnéhopolyfága, ktorý škodí na ovocných, lesných listnatých stromoch, kroch a okrasných rastlinách.
Z hostiteľských rastlín škodca najviac škodí na slivkách. Ďalšími významnými hostiteľmi sú broskyňa, jabloň, vinič, ríbezľa, hloh a ruža. Škodca je rozšírený v celej Európe. Patrí medzi hmyz.
Ako charakteristický príznak škodcu si môžeme všimnúť na kôre konárov asi 5 mm veľké vypuklé a pologuľovité útvary. Bývajú rôzne sfarbené a dajú sa zoškrabať. Listy bývajú často polepené medovicou (sladkým trusom), ktorú pokrývajú saprofitické huby (rod Capnodium). Zmenšujú plochu fotosyntézy. Medovica slúži ako médium pre rast čierneho povlaku. Množstvo medovice, ktoré škodca vylučuje znečisťuje listy, konáre a plody. Tie následne bývajú lepkové. Napadnutie škodcom sa prejavuje na listoch aj chlorotickými škvrnami, predčasným opadaním a vädnutím. Rovnako aj odumieraním stoniek a plody bývajú často zdeformované. Pri premnožení môže škodca spôsobiť zakrpatenie a neskoršie postupné usychanie postihnutej hostiteľskej rastliny.
Dospelá samička má pologuľovitý tvar a červenohnedú farbu. Povrch tela je pokrytý sivou vrstvou voskových vlákien. Vajíčka škodcu majú oválny tvar a bielu farbu; pod jednou samičkou ich možno nájsť až 1 000. Samček je červenkastej a hnedastej farby. Na hlave má chĺpky a tykadlá.
Larva prvého instaru (vývinového stupňa) má plochý tvar a svetlú zelenožltú farbu. Na hlave má tykadlá. Vývin samičiek je jednoduchší, lebo larvy strácajú pohyblivosť a ostávajú prisadnuté na konárikoch. Škodca prezimuje v štádiu málo nápadných lariev druhého instaru, ktoré sú ploché, hnedé, oválne a asi 2 mm dlhé. Dokážu sa pomerne rýchlo pohybovať, počas zimy bývajú prichytené na konárikoch, v štrbinách kôry či plytko v pôde. Na jar si hľadajú na kôre konárov miesto, aby sa prichytili a mohli pokračovať vo vývine. Postupne strácajú nohy aj tykadlá. Ďalej sa vyvíjajú buď ako samičky alebo ako samčeky. Za rok má škodca jednu generáciu. Imága (dospelé jedince) dospievajú od mája do júna.
Ochrana
Za preventívnu ochranu sa považuje správna výživa hostiteľských rastlín. Skoré jarné ošetrenie ovocných stromov sa odporúča pri výskyte viac ako 2 prezimujúcich lariev na vetvičkách s dĺžkou priemerne 10 cm. Chemický prípravok, ktorý môžeme využiť, je Movento 100 SC (účinná látka spirotetramat), povolený na slivky, broskyne, čerešne, višne a marhule. Je určený iba pre profesionálnych používateľov.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín