24.02.2016 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pýtali sme sa pred voľbami

Na Slovensku vrcholí predvolebná kampaň. Voľby nás čakajú už o týždeň a podľa ich výsledku bude naša krajina žiť ďalších niekoľko rokov. Ako týždenník hlavne pre poľnohospodárov sme s odborne zameranými otázkami oslovili deväť politických strán, ktoré sa uchádzajú o vaše hlasy.

Na naše otázky odpovedali:

za stranu Most-Híd podpredseda strany a poslanec NR SR Zsolt Simon,

za stranu SaS tímlíder pre pôdohospodárstvo Hans Faltys,

za stranu # SIEŤ vedúci pracovnej skupiny pre regionálnu infraštruktúru a podporu vidieka Tibor Papšo,

za Stranu maďarskej komunity (SMK-MKP) podpredseda strany pre pôdohospodárstvo a životné prostredie László Miklós,

za SNS podpredseda strany a garant pre poľnohospodárstvo a pôdohospodárstvo v Odbornom kabinete SNS Vladimír Chovan,

za hnutie OĽANO -NOVA poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Martin Fecko.

 

Ktoré tri hlavné problémy v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva je podľa vás potrebné riešiť v nasledujúcom volebnom období?

Most – Híd: Je potrebné odstrániť korupciu , klientelizmus, neodbornosť, nadmernú byrokraciu. Tiež je potrebné zrušiť požiadavky nad rámec legislatívy EÚ.

SaS: Je potrebné radikálne zjednodušiť pravidlá na otváranie podnikov vyrábajúcich a predávajúcich potraviny. Sme za to, aby sa zrušili  všetky zákonné opatrenia, ktoré akokoľvek obmedzujú obchodovanie s pôdou. Zároveň chceme otvoriť rokovania s EÚ o nerovnosti dotácií v prvom pilieri pre jednotlivé krajiny a zastaviť znevýhodňovanie našich pôdohospodárov oproti starým členom EÚ.

#SIEŤ: Potrebujeme vyriešiť problém dotácií, ktoré nezohľadňujú charakter poľnohospodárskej výroby a aktivitu farmára. Potrebujeme zmeniť dotačné schémy tak, aby:

-        bola poľnohospodárska pôda chránená a obrábaná;

-        sa farmárom oplatilo obrábať rozčlenenú pôdu, ktorá lepšie zadržiava vodu v krajine;

-        sa oplatilo ekologické hospodárstvo;

-        bolo výhodné spracovávať prvotné suroviny na Slovensku;

-        sa oplatilo zamestnávanie ľudí.

Okrem toho potrebujeme zjednodušiť byrokraticky náročné používanie domácich potravín, BIO potravín a ingrediencií pri príprave jedla v reštauráciách a ďalších zariadeniach, ako sú jedálne, z malých regionálnych chovov a z domácej výroby.

 

SMK-MKP: Udržanie poľnohospodárstva ako celoplošného zdroja hlavného príjmu, vrátane regiónov, kde ani v budúcnosti nemožno rátať s masívnou industrializáciou na celom území SR. K tomu je potrebné najmä:

-        Zvýšenie konkurencieschopnosti domácich poľnohospodárov vyrovnaním dotácií z EÚ-zdrojov domácimi prostriedkami na úroveň podpory v susedných štátoch.

-        Podpora tých činností, ktoré prinášajú veľký počet pracovných miest priamo v regiónoch (chovateľstvo, zeleninárstvo, ovocinárstvo, vinohradníctvo, spracovanie a predaj produktov na mieste, vidiecky turizmus).

SNS: Po prvé je potrebné prepracovať a nanovo nastaviť celý systém podpory. Po druhé je nutné odstrániť tretí pilier, ktorý nie je v súlade s platnou legislatívou EÚ a nahradiť ho štandardnými podpornými opatreniami. A po tretie je nevyhnutné podniknúť kroky na zvýšenie poľnohospodárskej a potravinárskej produkcie od výroby až po odbyt.

OĽANO – NOVA: Hlavné problémy resp. príčiny zlého stavu poľnohospodárstva a potravinárstva sú štyri a dajú sa pomenovať ako:

-        zlá dotačná politika vlády,

-        zaostávanie v oblasti úprav pozemkového vlastníctva, rozdrobenosť vlastníctva,

-        neukončený proces transformácie družstiev na fungujúce spoločnosti so zapojením podielnikov, ktorí majú záujem o chod spoločností,

-        v porovnaní s vyspelými  krajinami nedostatočné know-how, častá absencia zručností a pracovných cností manažmentov družstiev a agrofariem.

Viac sa dočítate v aktuálnom, 8. vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down