V dnešnej dobe sme svedkami výrazných klimatických zmien. Každoročne je Česká republika v období včasného leta sužovaná vysokými teplotami, ktoré dojniciam spôsobujú zdravotné problémy.
Dôsledkom tropických horúčav prijímajú menej krmiva, dochádza k narušeniu fyziologickej funkcie bachora a k poklesu mliečnej úžitkovosti. S príchodom leta dochádza k nárastu výskytu reprodukčných a metabolických ochorení, mastitíd a k ochoreniam paznechtov.
Zvyšujúce sa náklady na liečbu a súčasná reštrikcia spotreby antimikrobiálnych látok núti chovateľskú sféru hľadať iné riešenia v boji proti rôznym ochoreniam. Okrem všetkých opatrení, ktoré zahŕňajú výživu, ošetrovanie, manažment stáda a liečenie, možno využiť šľachtenie zvierat. Odolnosť zvierat má genetickú zložku, ktorú možno vhodne zvolenými postupmi ovplyvňovať. Genetická zmena je síce pomalšia, ale je trvalá a kumulatívna. Zaradenie zdravotných znakov do šľachtiteľského programu možno doplniť súhrnnou dynamickou odolnosťou, tzv. „rezilienciou dojníc“.
Reziliencia je nová vlastnosť, ktorá doposiaľ v chove dojeného dobytka v Českej republike nie je sledovaná. Berghof a kol. (2019) definovali rezilienciu ako schopnosť odolávať, alebo byť minimálne zasiahnutý krátkodobými rušivými vplyvmi, prípadne po ich odznení sa rýchle vrátiť do pôvodného stavu.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.