04.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rizikové faktory pre výskyt bakteriálnych mastitíd v stáde zo strany samotnej bahnice

Problematike zdravotného stavu vemena bahníc s dôrazom na mastitídu (mikrobiálne ochorenie vemena - najčastejšie bakteriálny zápal) sa v oblasti vedy a výskumu venuje každoročne čoraz väčšia pozornosť. Pozornosť sa venuje rôznym aspektom chovateľského prostredia a tiež biologickým predpokladom.

V nedávno publikovanom článku v Roľníckych novinách sme sa venovali rizikovým faktorom prostredia chovu, ktoré sa významne podieľajú na vzniku mastitíd bahníc.
Cieľom tohto aktuálneho príspevku je chovateľom priblížiť tiež rizikové faktory na strane samotnej bahnice. Uvedomujeme si, že aj napriek najkvalitnejšiemu biologickému (genetickému) materiálu nie je možné udržať optimálne zdravie vemena bez znižovania rizík chovateľského prostredia. Platí to však aj naopak. Týmto článkom by sme preto chceli rozšíriť poznatky o rizikových faktoroch súvisiacich so vznikom mastitíd na strane bahnice, aby chovateľ získal potrebný prehľad o význame ako chovateľského prostredia, tak aj samotných zvierat pre vznik a šírenie ochorenia vemena na mastitídu.

Anatómia (tvar) vemena
Predispozícia bahníc k vzniku mastitídy závisí od rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú normálnu morfológiu a optimálny tvar vemena. Napríklad, nepravidelne tvarované vemená, veľké previsnuté vemená (tzv. vakovité vemená) vytvárajú predpoklad zvýšenia rizika vzniku ochorenia vemena na mastitídu.
Najčastejšie to súvisí s nízkym položením hrotov ceckov, ktoré sú bližšie k podstielke a tým vystavené riziku kontaminácie baktériami prostredia (environmentálne mastitídy). Štúdie potvrdili, že mlieko získané z pravidelne utváraných vemien malo nižší počet somatických buniek.
Ďalej dĺžka a priemer cecku zohráva tiež dôležitú úlohu pri mastitídach. Bahnice s dlhšími ceckami sú menej rizikové pre vznik mastitíd, pretože pri dlhších ceckoch sa predpokladá, že je tu viac času pre imunitné reakcie nasmerované proti prenikajúcim baktériám do cecku. Napríklad, dlhšie cecky majú zvyčajne dlhší ceckový kanálik, ktorý je dôležitou, nielen fyzikálnou, ale aj chemickou bariérou pre baktérie.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 6.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down