12.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruské potravinové embargo zasiahlo najmä Škandináviu a Pobaltie

Ruské embargo na dovoz potravín z Európy najviac zasiahlo škandinávske a pobaltské krajiny. Informovala o tom agentúra TASS, ktorá sa odvolala na správu niekoľkých ruských ekonomických inštitútov. Väčšina krajín ale podľa správy dokázala dôsledky embarga kompenzovať zvýšením vývozu na iné trhy.

Najmä export potravín zo škandinávskych a pobaltských krajín zaznamenal za dvojročné obdobie trvania ruského embarga výrazný pokles, pričom najväčšie škody evidovalo Fínsko. Jeho ekonomika patrí k najviac prepojeným s ruským trhom.
Celkový objem exportu potravinových produktov z Fínska klesol za sledované obdobie až o 24,5 %. Ruský trh sa totiž pred uvalením západných sankcií na Moskvu a odvetou v podobe potravinového embarga podieľal na celkovom exporte fínskych potravín 21 %. Klesol aj vývoz z Nórska, konkrétne o 11,3 %, pričom hlavnou príčinou bola opäť strata ruského trhu.
Výrazné straty zaznamenali aj pobaltské krajiny. Lotyšsku klesol vývoz potravín na zahraničné trhy za obdobie ruského embarga o 21,5 % a export Estónska zaznamenal pokles o 22 %. Ešte výraznejšie klesol vývoz z Litvy. Vo všetkých troch prípadoch sa veľkou mierou na poklese vývozu potravín podieľala strata ruského potravinového trhu.
Škody evidovalo aj Poľsko, aj keď ruské embargo jeho vývoz do takej miery neovplyvnilo. Podľa správy klesol poľský vývoz potravín v dôsledku ruského embarga len o 4,8 %.
Väčšina krajín, voči ktorým Rusko potravinové embargo zaviedlo, však dokázala umiestniť produkty na iných trhoch, dodáva správa ruských inštitútov. Moskva zaviedla potravinové embargo v auguste 2014, a to voči Európskej únii, USA, Kanade, Austrálii a Nórsku. Neskôr na zoznam pridala niekoľko ďalších štátov, medzi nimi Albánsko či Island. Reagovala tak na ekonomické a politické sankcie západných krajín, ktoré ich na Rusko uvalili za anexiu polostrova Krym a aktivity štátu v súvislosti s konfliktom na východe Ukrajiny.
Embargo sa týka najmä mäsa, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Pôvodne bolo zavedené na jeden rok. Moskva ho ale potom predĺžila a v auguste tohto roka ho predĺžila opäť, až do konca roka 2017.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down