V Európskej únii oddnes po viac ako 30 rokoch skončili kvóty na mlieko. "A je to dobré. Slovensko tie svoje nikdy nevyčerpalo, a preto by sme nemali za nimi plakať," uviedla v stanovisku strana Sloboda a Solidarita (SaS).
"Vraj príde lacné mlieko z Nemecka. Vraj budujú farmy. Ale veď vždy niekto buduje novú farmu. Vždy niekto rastie a niekto klesá. Vždy niekto vyrába lacnejšie ako vy. Taký je trh," povedal tímlíder SaS pre pôdohospodárstvo Hans Faltys.
Slovensko by sa podľa SaS nemalo báť lacného mlieka, pretože to dokáže vyrobiť hocikto. "Báť by sme sa nemali ani toho drahého, vysoko kvalitného, pretože z neho je veľa masla a kvalitné syry. Také mlieko by sme mali vyrábať a jeho produktmi dobýjať svet," podotkol Faltys.
"Viete si predstaviť, že by sa báli nejakých kvót výrobcovia vyhlásených roquefortov, parmezánov, gorgonzoly a podobne? Ak budeme mať kvalitné mlieko a mliečne produkty, bude nám len vyhovovať, že kvóty sú preč. Čím menej limitov, tým väčší priestor pre náš mliekarenský priemysel. Vtedy nebudeme potrebovať podporu exportu. Dobrý produkt sa podporuje sám svojou kvalitou," poznamenal tímlíder.
Niekto by podľa neho mohol argumentovať, že v prostredí s vyššími poľnohospodárskymi dotáciami, aké má napríklad Francúzsko, sa mlieko vyrobí určite lacnejšie. "Súhlasím, a preto tvrdím, že dotácie sú v celom systéme ten najväčší problém. Treba bojovať za ich plošné zrušenie spoločne so zrušením všetkých kvót, aj tých na produkciu vína, cukru a podobne," vysvetlil.
Dotácie a limity podľa SaS deformujú trh a umelo zvyšujú ceny pre konečných spotrebiteľov. "No dovtedy, kým nebudú dotácie v celej EÚ plošne zrušené, požadujeme ich dorovnanie pre slovenských farmárov."
(tasr)