29.05.2018 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senzory na detekciu ruje a zdravia v stáde

Detekcia ruje má veľký vplyv na dĺžku medziobdobia. Optimálne medziobdobie sa môže dosiahnuť iba pri dobrom zdravotnom stave plemenníc, zabezpečení potrebnej výživy a dôslednom plánovaní každej inseminácie.

Plánovanie inseminácie je založené na pozorovaní výskytu ruje tak, aby bolo možné stanoviť začiatok ruje (maximálne 6 hodín od začiatku). Moderné systémy využívajúce senzory na detekciu ruje s výsledkom nad 90 % preto priťahujú čoraz viac pozornosť. Vo väčšine prípadov je estrus (obdobie ruje) systémom správne rozpoznaný, takže falošné poplachy sa vyskytujú len vo výnimočných prípadoch. Mnohé z týchto technických riešení monitorujú súčasne aj zdravotný stav. Ochorenia sú zistené do 8 dní pred klinickými príznakmi. Najmä pre podniky s obmedzeným pracovným časom a zamestnávaním na čiastočný úväzok to predstavuje možnú alternatívu k vizuálnemu pozorovaniu zvierat.

Pri mliečnych farmách ide v podstate o rozpoznanie významných javov ako sú ruja, otelenie a tiež monitorovanie zdravia zvierat. Vizuálne pozorovanie zvierat bolo v minulosti až donedávna jedinou možnosťou ako odhaliť fyziologické a patologické procesy. Medzičasom vznikli inteligentné senzorové systémy, ktorými sa napríklad detekuje viac ako 90 % javov v súvislosti s rujou. Tie počas tohto obdobia rozpoznajú charakteristické vzorce správania, resp. pohybu. Tak počas jednej periódy ruje sa napríklad zvyšuje aktivita pri 76,5 % kráv o 38,7 %. Veľká časť kráv (86,2 %) reaguje navyše redukovanou dĺžkou prežúvania o 19,6 %.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 22.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down