23.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ako prezimovali roztoče a roztočce?

Medzi rozšírených škodcov ovocných drevín, najmä jadrovín a sliviek, prípadne aj viniča, ale aj zelenín, patria roztočce, z nich hlavne roztočec ovocný a roztočec chmeľový.

Vyskytujú sa vo všetkých oblastiach. Škody sa prejavujú najmä na listoch, ktoré môžu byť vplyvom vyciciavania dospelými roztočcami alebo larvami silne poškodené. Na otázku v nadpise možno odpovedať v tom zmysle, že priebeh zimy ich početnosť veľmi neznížil.

Mimoriadne premnoženie roztočcov, ale aj roztočov nastáva najmä pri nesprávnom používaní chemických prípravkov na ochranu rastlín. Preto treba jednoznačne poukázať na najvhodnejší spôsob ochrany, ktorým je biologická ochrana nasadením dravého roztoča Typhlodromus piri. Pri jeho použití je však veľmi dôležitý výber všetkých chemických prípravkov, ktoré sa používajú proti ostatným škodcom a chorobám. Informácie o toxicite prípravkov sú uvedené na etiketách prípravkov, ktoré možno nájsť aj v informačnom systéme prípravkov na ochranu rastlín, pričom sú uvedené v textoch klasifikácie prípravkov pre včely.

Vo výsadbách, kde nie je využívaná biologická ochrana, je chemická ochrana potrebná iba tam, kde sa zistil veľký počet prezimujúcich vajíčok (1 000 a viac na 1 meter dĺžky konárov), alebo v minulom roku bol zaznamenaný silný výskyt. Povolené prípravky majú rôznu špecifickú účinnosť, od ktorej závisí aj termín použitia. Možno ich rozdeliť do nasledovných skupín:

  1. Prípravky Apollo 50 SC (účinná látky clofentezine, povolený na čerešne, višne, jablone, hrušky, jahody, okrasné dreviny a okrasné rastliny, dostupný aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Nissorun 10 WP (účinná látky hexythiazox, do baklažánu, cukety, melónu, melónu cukrového, tekvice, uhorky, papriky, rajčiakov, černice, egreša, maliny, ríbezlí, jabloní, hrušiek, jahôd, viniča, chmeľu a okrasných rastlín, aj MB) majú tzv. ovilarvicídny účinok, čiže ničia vajíčka a mladé larvy. Preto sa musia aplikovať tesne pred liahnutím už na začiatku liahnutia lariev zo zimných vajíčok. Toto obdobie nie je jednotné a veľmi ho ovplyvňujú mikroklimatické a poveternostné podmienky. Pri jabloni býva zväčša pred kvitnutím, pri slivke počas kvitnutia. Ak sú tieto prípravky použité v optimálnom čase, majú účinok až 2 - 3 mesiace.
  2. Prípravok NeemAzal T/S (účinná látka azadirachtín) je povolený do jadrovín (okrem hrušiek), kôstkovín, brusnice, čučoriedky, ríbezle, bazy čiernej, egreša, viniča, zemiaka, baklažánu, cukety, rajčiaka, tekvice, uhorky, kapusty, kapusty čínskej, kelu kučeravého, kelu ružičkového, špenátu, špargle a byliniek (okrem pažítky) a okrasných rastlín. Je povolený aj do ekologického poľnohospodárstva. Používa sa najneskôr do konca kvitnutia.

Celá správa Ing. STANISLAV BAROK z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín s ďalšími uvedenými povolenými prípravkami je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down