Významným škodcom hrušky obyčajnej, ktorý v prípade premnoženia môže zničiť celú úrodu, je piliarka hrušková (Hoplocampa brevis). Neškodí však iba na Slovensku - druh je rozšírený po celej Európe.
Dospelec, ktorý je dlhý 4 - 5 mm, má hnedožltú hlavu a tykadlá. Hruď je sfarbená do červenožlta, tergit bruška je čierny, sternit žltý, rovnako ako aj nohy. Krídla majú sivé sfarbenie a nachádzajú sa na nich žlté žilky. Pterostigma, ktorá sa nachádza na prednom konci krídla, má žlté sfarbenie. Vajíčko má dĺžku 1 mm a elipsovitý tvar. Larva dlhá 9 mm má priečne vráskavé, žltkasté telo a typická je pre ňu červenohnedá hlava s hnedou škvrnou na čele. Práve škvrna na čele je odlišovacím znakom od trochu väčšej larvy piliarky jablčnej.
Škodca prezimuje v štádiu larvy v zámotku v pôde. V jarnom období začínajú samičky klásť vajíčka. Slúži im k tomu pílkovité kladielko, ktorým sú vajíčka kladené do kališných lístkov kvetov hrušky. Larvy vyžierajú dužinu mladých plodov hrušiek, tie zostávajú takmer duté a sú vyplnené trusom. Týmto spôsobom dokáže iba jedna larva zničiť 3 - 4 plody, mladé plody sčernejú a predčasne opadávajú. Hromadný opad môže byť spozorovaný v priebehu mája a júna. Po dokončení vývinu larvy plod opúšťajú, zahrabávajú sa do pôdy, kde prečkajú zimu. Škodca má v priebehu roka jednu generáciu.
Ochrana je podobná ako pri piliarke jablčnej. Na zabránenie šírenia škodcu odporúčame na jar kypriť pôdu. Rovnako môžeme početnosť škodcu eliminovať zbieraním opadnutých hrušiek a ich likvidáciou. S chemickou ochranou je vhodné začať pred kvitnutím alebo po kvitnutí, a to vtedy, keď sa v 100 kvetoch nachádzajú viac ako dve vajíčka. Po kvitnutí sa odporúča zhodnotiť aj početnosť opadnutých plodov a v prípade zvýšeného opadu zvážiť ochranu.
V rámci Slovenska nie sú osobitne proti piliarke hruškovej autorizované žiadne prípravky na ochranu rastlín. Avšak proti piliarke jablčnej sú autorizované prípravky Sivanto Prime (účinná látka flupyradifurone) a Green Bull (s účinnou látkou beta-cyfluthrin) a 5 prípravkov s účinnou látkou deltamethrin – Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50 a Dinastia a iba v MB balení prípravok Decis Al, ktoré sú autorizované proti cicavým a žravým škodcom všeobecne (aj proti piliarke hruškovej). V boji proti piliarke jablčnej možno využiť aj biologickú ochranu, pretože larvy škodcu napáda niekoľko druhov parazitoidov.
Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín