Antraknóza maliny (Elsinoë veneta), anamorfa: Sphaceloma necator bola po prvýkrát pozorovaná v Taliansku. V súčasnosti sa s týmto ochorením stretávame už vo všetkých oblastiach, kde sa pestujú maliny.
Ochorenie spôsobuje straty na úrode plodov, dochádza k predčasnému opadávaniu napadnutých listov, vädnutiu a nakoniec k odumieraniu infikovaných výhonkov a plodov.
Symptómy môžeme pozorovať na výhonkoch, listoch, listových stopkách, kvetných pukoch a plodoch. V jarnom období sa na mladých výhonkoch hostiteľa tvoria červenofialové, oválne až eliptické škvrny. Postupne dochádza k zväčšovaniu škvŕn. Stred škvŕn sa prepadáva hlbšie do pletiva, následne nadobúda žltohnedú až popolavosivú farbu. Fialovo sfarbený okraj zostáva mierne vyvýšený. Škvrny sa môžu spájať a vytvárať na povrchu výhonkov veľké napadnuté plochy s nepravidelným tvarom. Infikované a poškodené výhonky môžu počas zimy odumierať. V prípade, že nepríde k ich odumieraniu, tvoria sa na nich abnormálne bočné výhonky. Tie majú deformované plody, najmä v období sucha. Na jeseň, keď mladé výhonky postupne hnednú a drevnatejú, dochádza k sfarbovaniu škvŕn na sivobielo. V ich strede sa pod pokožkou listu tvoria drobné čierne bodky. Huba prezimuje v napadnutých výhonkoch. Za najdôležitejší zdroj infekcie sa považujú konídiá rozširované pomocou dažďa.
Aby sme predchádzali tomuto ochoreniu, je vhodné vytvárať pre maliny kvalitné pestovateľské podmienky. Dôležitá je dostatočná cirkulácia vzduchu v poraste a tiež odstraňovanie odumretých a chorých výhonkov. Odporúčame neprehusťovať porasty, zamerať sa na likvidovanie burín a z okolia miest určených na pestovanie odstraňovať divorastúce maliny a ostružiny, ktoré sú významným zdrojom ochorenia. Momentálne nie sú na území Slovenskej republiky žiadne autorizované prípravky proti tomuto ochoreniu. Viaceré zdroje však odporúčajú vykonávať chemické ošetrenie fungicídmi, ktoré sú na báze captanu (na začiatku vegetačného obdobia).
Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín