08.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Askochytóza chryzantém sa šíri rýchlo

V jesennom období sú významnými trvalkami pestrofarebné chryzantémy (Dendrathema spp.). Okrem iných ochorení môžu byť títo hostitelia napadnutí hubou Didimella ligulicola - askochytóza chryzantém. Infekcia sa môže vyskytnúť v skleníkoch, ale aj pri voľnom pestovaní.

Patogén vytvára čiernohnedé až hnedé nepravidelné škvrny rôznej veľkosti. Symptómy sú badateľné najmä na listoch a kvetoch, ale napadnuté môžu byť všetky orgány rastlín, vrátane koreňov.
Huba prezimuje buď ako mycélium, alebo častejšie vo forme spór. V priebehu zimy a začiatkom jari dozrievajú askospóry, ktoré sú zdrojom primárnej infekcie. Askospóry sa prenášajú prostredníctvom vzduchu. Ak je dostatočná vlhkosť, spóry môžu infikovať korunné lupienky počas 6 hodín, a to v širokom rozmedzí teplôt od 6 do 30 °C. Ak má huba vhodné podmienky a v danom prostredí výskytu sa aklimatizuje, môže prežiť dlhé obdobia sucha, ale aj chladu, a to až do – 29 °C.

Počas vhodných podmienok škvrny na listoch rýchlo splývajú a následne celý list uhynie. Na stonkách sa príznaky objavujú v miestach pripojenia chorých listov, v miestach poranenia alebo na báze odrezkov. Vývoj príznakov môže byť potlačený pri zakoreňovaní odrezkov, ale choré pletivá v rastline predstavujú nebezpečný zdroj infekcie. Na škvrnách dochádza k tvorbe pykníd, ktoré môžu byť roztrúsené alebo sústredné vo väčších škvrnách.

Po obvode stonky dospelej rastliny sa môžu tvoriť lézie. Na vrcholoch výhonkov sa tvoria menšie chlorotické a lesklé listy. Zo začiatku sa na kvetoch vyvinú škvrny iba na jednej strane súkvetia. Na odrodách, ktoré majú svetlé sfarbenie kvetenstva, sú tieto škvrny červené a na tmavších zase hnedé. Ochorenie sa rýchlo šíri, môže spôsobiť až úplné odumretie súkvetia. Patogén neskôr preniká až do kvetnej stopky, spôsobuje ochabnutie a sčernenie pletív, až dochádza k uschnutiu celého súkvetia. Didymella ligulicola má pomerne nízku schopnosť aktívneho šírenia, môže byť však prenášaná infikovanými odrezkami, sadenicami a kvetmi chryzantém. Zdrojom infekcie môže byť tiež pôda prichytená na infikovanom koreňovom systéme. Chemická ochrana proti hube je možná vo forme fungicídov, ktoré sú však v našich podmienkach momentálne nedostupné.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down