V polovici júla bola uverejnená ochrana póru proti mínerke pórovej mechanickým spôsobom, a to prikrývaním porastov netkanými textíliami, ktoré treba ponechať na poraste minimálne do konca septembra. Rojenie jesennej generácie možno pozorovať v závislosti od zrážok a teplôt už koncom augusta.
Začína sa väčšinou po daždivejšom a chladnejšom počasí, preto treba počkať na takýto charakter počasia. Prítomnosť dospelcov v poraste je možné zistiť podľa vpichov na špičkách listov póru. Jesenná generácia lieta pri priaznivom počasí ešte aj v slnečných októbrových dňoch.
Ak sme nepoužili vyššie spomínanú mechanickú ochranu, do úvahy by mohla prichádzať chemická. Momentálne sú povolené prípravky s účinnou deltamethrin, a to Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení – MB) a iba v MB balení Sanium Ultra. Termín ochrany odporúčame najskôr okolo 10. septembra. Dospelce sú zasiahnuteľné len v čase rojenia, pričom toto obdobie sa môže predĺžiť v závislosti od poveternostných podmienok. Larvy sú zasa chránené vo vnútri listov a po preniknutí do podzemnej časti aj zeminou. Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd.
Piadivky
Zaujímavými škodcami ovocných drevín, najmä jabloní, hrušiek, sliviek a orechov, a okrasných drevín, napr. briez, líp a ruží, sú piadivka jesenná a piadivka zimná. Hoci sa bežne vyskytujú, škodia iba vo výnimočne priaznivých rokoch.
Piadivky prezimujú v štádiu podlhovastých, pomarančovožltých 0,8 - 1 mm veľkých vajíčok, ktoré sú v pazuchách púčikov alebo na konárikoch. V priebehu apríla sa liahnu húsenice, ktoré obžierajú listy a mladé plody. Pri silnejšom výskyte môžu spôsobiť až holožer. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v tom, že u piadivky jesennej si húseničky vytvárajú zo skrútených listov úkryt, kde si neskôr spriadajú riedky pavučinový zámotok, zatiaľ čo húsenice piadivky zimnej nežijú v skupinách a netvoria zámotky. Dospelé húsenice sú dlhé 30 - 35 mm. Koncom júna až začiatkom júla sa presúvajú do pôdy, kde sa v pomerne značnej hĺbke 20 cm zakukľujú. V septembri až októbri sa liahnu motýle, ktoré majú výraznú pohlavnú dvojtvárnosť. Samčeky sú okrídlené a vyzerajú ako bežný motýlik, ale samičky nemajú vytvorené krídla (pri piadivke jesennej majú krídla zakrpatené) a preto nemôžu lietať, ale iba liezť. Krátko po vyliahnutí sa motýle pária a následne samičky odchádzajú do korún stromov klásť vajíčka. Škodca má iba jednu generáciu za rok.
Nemožnosť samičiek lietať umožňuje použiť mechanický spôsob ochrany. V prípade silných opakovaných výskytov možno koncom septembra a v priebehu októbra odchytávať na Lepové pásy (aj MB), Stromset alebo lep Chemstop-ecofix a iba v MB balení Frutaband, Chemstop spray; prípravok na ochranu stromov v spreji a Vermifix – lepidlo v spreji na ochranu stromov a rastlín nanášané na kmeňoch stromov samičky lezúce do koruny. Lepy sa nanášajú náterom v 0,2 - 0,3 mm hrúbke vo výške 1 - 1,5 m nad zemou v podobe 8 - 10 cm širokého prstenca. Kôra stromov musí byť predtým očistená a vyhladená. Okrem stromov musia byť lepovými pásmi alebo lepom zabezpečené aj oporné kolíky. Lepové miesta sa musia kontrolovať, zbavovať nečistôt a prilepeného hmyzu. Veľmi znečistené pásy treba obnovovať.
Pri chemickej ochrane je veľmi účinný predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Pre piadivky je stanovený prah hospodárskej škodlivosti v počte 2 a viac vajíčok zistených v priemere na 1 meter dĺžky 2- až 3-ročných konárov v období december až február. Počas vegetácie sa používajú prípravky účinné všeobecne proti húseniciam motýľov. Avšak v pravidelne ošetrovaných sadoch zvyčajne nie je potrebné osobitné ošetrovanie proti piadivkám.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín