24.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Boj proti obaľovačom, múčnatke, méram...

Máj ukazuje svoju daždivejšiu tvár. Teploty sú primerané, porovnávať ich však s vlaňajškom vôbec nemožno, pretože máj 2018 bol naopak výnimočne teplý. A s týmto konštatovaním súvisí aj vývoj chorôb a škodcov.

Vo feromónových lapačoch slúžiacich na signalizáciu ochrany proti obaľovačom na ovocných stromoch je pozorovaný let prvej generácie: Pri obaľovačovi slivkovom možno konštatovať, že v západnej časti územia je pozorovaný mierny pokles početnosti kvôli nižším teplotám, naopak na východe početnosť pomaly, ale pravidelne narastá. Pri obaľovačovi broskyňovom (synonymum je obaľovač východný) je situácia veľmi podobná s tým rozdielom, že celková početnosť je výrazne nižšia; na západnom Slovensku dosahuje len niekoľko kusov odchytených za 3 - 4 dni. Keďže premenlivé počasie bude pokračovať zrejme až do posledných májových dní, určiť termín ošetrovania je veľmi problematické.
V oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii, i keď druhá generácia býva škodlivejšia. Spomedzi povolených prípravkov je jeden biologický, a to Lepinox plus (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) proti obaľovačovi broskyňovému, ktorý možno použiť na začiatku liahnutia húseníc, čo je oproti dátumom v nižšie uvedenej tabuľke asi o 4 - 5 dní skôr. Ostatné prípravky sa aplikujú v období liahnutia lariev, alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov, alebo 8 - 10 dní po začiatku výraznejšieho náletu. Pre Košický kraj odporúčame termíny posunúť o 3 - 4 dni skôr kvôli výraznejšie vyšším teplotám ako na západnom Slovensku.

Celá správa Ing. Stanislava Baroka - ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín - je uverejnená v týždenníku Roľnícke noviny č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down