Ustálené počasie naďalej praje škodcom. V dnešnej správe sa zameriame na obaľovače na kôstkovinách.
Prelom júna a júla je pravidelným časom rojenia obaľovača slivkového a broskyňového (synonymum obaľovač východný). Vysoké teploty spôsobili rýchlejší vývoj, preto posun termínov oproti priemeru je už nižší ako tomu bolo pri prvej generácii.
Spomedzi povolených prípravkov je jeden biologický, a to Lepinox plus s účinnou látkou Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) proti obaľovačovi broskyňovému, ktorý možno použiť na začiatku liahnutia húseníc, čo je oproti dátumom v nižšie uvedenej tabuľke asi o 4 - 5 dní skôr. V rovnakom termíne sa aplikuje aj Steward OPZ (účinná látka indoxacarb). Ostatné prípravky sa aplikujú v období liahnutia lariev, alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov, prípadne 8 - 10 dní po začiatku výraznejšieho náletu. Povolené prípravky:
- obaľovač broskyňový: Karate Zeon 5 CS (aj MB) aLambdol a iba v MB balení Samuraj (všetky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin),
- obaľovač slivkový: Decis EW 50, Decis Protech (aj MB), Delta EW 50 a Dinastia a iba v MB balení Decis Al (všetky s účinnou látkou deltamethrin), a ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB) aLambdol a iba v MB balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti cicavým a žravým škodcom a húseniciam všeobecne, teda ich možno použiť aj proti obaľovačovi broskyňovému.
Z ostatných chorôb a škodcov upozorňujeme na méru hruškovú na hruškách a múčnatku a chrastavitosť na jadrovinách, najmä jabloniach. Vinohradníkom pripomíname potrebu ochrany proti múčnatke po odkvitnutí paušálne vo všetkých oblastiach, pretože pre ňu pretrvávajú minimálne 4 týždne vhodné podmienky.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín
Presnejšie dátumové ohraničenie aplikácie ochrany pre celé Slovensko nájdete v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 26.