16.08.2021 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Choroby a likvidácia rastlinných zvyškov

Na väčšine poľnohospodárskych plodín sa vyskytujú každým rokom nejaké hubové choroby, raz sú to viac múčnatky, inokedy vlhkomilné plesne či iné druhy spôsobujúce hospodárske straty na množstve i kvalite úrody.

Výnimkou nie sú ani zeleniny, najmä uhorky, rajčiaky a cibuľa. Pri týchto plodinách spôsobujú vo vlhkých rokoch vážne problémy plesne. Najistejšou ochranou je používanie chemických prípravkov na ochranu rastlín, ktorých použitie možno vylúčiť, alebo aspoň významne znížiť preventívnymi opatreniami.

Nezanedbateľnou podmienkou vzniku rýchlych infekcií plesňových chorôb je zavlažovanie. V praxi sa totiž vykonáva práve v čase vysokých teplôt, kedy je najväčší nedostatok zrážok. V prírode tomu tak často nie je, pretože po oteplení a následných zrážkach zvyčajne dochádza aspoň k niekoľkodňovému ochladeniu. Naopak, zavlažovanie počas horúcich dní doplní chýbajúcu podmienku pre vývoj plesní, teda vlhkú pôdu, prípadne aj priamo orosený list. V takom prípade je jasné, že porast môže bez chemickej ochrany o pár dní úplne zahynúť. Preto treba aj k zavlažovaniu pristupovať rozumne a používať ho iba v nevyhnutnej miere, prípadne po ochladení alebo v kombinácii s chemickou ochranou. V opačnom prípade môže byť snaha bez žiadaného efektu.

A čo rastlinné zvyšky? Ich včasná a dôkladná likvidácia v súčinnosti so správnym striedaním plodín môže významne napomôcť nižším výskytom chorôb, ale aj škodcov v ďalšom roku. Dôležité je to najmä pri silne napadnutých porastoch, kedy už chemická ochrana je zbytočná a odďaľovanie ich likvidácie iba zvyšuje prácnosť a znižuje výsledný efekt, pretože suché rastliny sa lámu na viac častí, listy opadávajú, čím sa zvyšuje podiel ponechaných rastlinných zvyškov na pozemku.
Rastlinné zvyšky možno kompostovať aspoň 2 roky, aby sa dôkladnejšie zlikvidovali prezimujúce štádiá plesní a neumožnil sa im rozvoj hneď v nasledujúcom roku, alebo v menšom množstve spáliť. Práve pálenie je dnes „v nemilosti“ z dôvodu ochrany životného prostredia, avšak z pohľadu fytosanitárneho predstavuje všeobecne uplatniteľné preventívne opatrenie na absolútnu likvidáciu zárodkov chorôb a škodcov. Taktiež zapracovanie nepozberaných rastlinných zvyškov do primeranej hĺbky zmenšuje zdroj nákazy pre ďalší rok. Uvedené opatrenia znižujú aj výskyt prezimujúcich štádií škodcov, prípadne vírusových a bakteriálnych ochorení.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down