Na viniči žije niekoľko druhov hmyzu. K nim patria aj cikádky, spomedzi ktorých je najvýznamnejšia cikáda Scaphoideus titanus. V súčasnosti je rozšírená vo väčšine vinohradníckych oblastí Európy vrátane Slovenska.
V oblasti pôvodu na východnom pobreží USA a Kanady je Scaphoideus titanus polyfágnym druhom, ale v Európe sa živí výhradne monofágne na viniči (Vitis spp.), hlavne na viniči hroznorodom, ale aj na amerických druhoch viniča, pričom bola nájdená aj na paviniči päťlistom.
Scaphoideus titanus má iba 1 generáciu za rok. Prezimuje v štádiu vajíčka. Kladenie vajíčok prebieha v auguste až septembri, najčastejšie do trhlín kôry dvojročného a staršieho dreva jednotlivo alebo v skupinkách po 10 - 12 kusoch. Vyliahnuté larvy cicajú na spodnej strane listov v dolnej časti krov. Počas vývoja prechádzajú 5 instarmi. Larvy sa liahnu v prvej polovici júna, začiatok výskytu dospelcov spadá na polovicu júla, výnimočne skôr. Dospelce žijú asi 1 mesiac, maximálna aktivita prebieha od neskorých popoludňajších hodín do rána, optimálna teplota je 22 °C a viac. Dospelce sa vyskytujú mimo napadnutej vinice maximálne do 25 - 30 m od nej, pasívne sa šíria vetrom a infikovaným rastlinným materiálom.
Cikáda Scaphoideus titanus nespôsobuje viniču v podstate žiadne škody, ale je jediným známym prenášačom karanténnej choroby Grapevine flavescence dorée phytoplasma - fytoplazmy žltnutia viniča. Fytoplazmu prenášajú tak larvy, ako aj dospelce. Po nainfikovaní sa stávajú infekčnými na celý život, ale nie je žiadny dôkaz prenosu z imága na vajíčko.
Z preventívnych opatrení má význam podpora predátorov a parazitoidov cikády a likvidácia rezervoárov v okolí produkčných viníc, teda neobhospodarovaných vinohradov.
Celá správa je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 27.