Začneme kučeravosťou broskyňových listov, obávanou chorobou broskýň. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody a pri opakovaných, viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov.
Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 ºC. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov; vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Počasie na jar je vždy veľmi premenlivé a je takmer isté, že dážď do pučiacich broskýň bude.
Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy, ktoré uplynulý víkend boli aj v nižších polohách. Nie je však vylúčený ich návrat, preto v prípade ošetrenia odporúčame opakovaný postrek po ďalšej prípadnej vlne mrazov.
Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Airone SC, Badge WG, Coprantol Duo, Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), a iba v MB balení Kučeravosť Stop, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky.
Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 10.