Pestovateľom druhov z rodu Allium sú známe dve mínerky, ktoré znižujú kvalitu pestovaných rastlín. Mínerka pórová a mínerka cibuľová sú rozšírené v podmienkach Európy, ale aj Ázie.
Mínerka pórová okrem póru napáda aj cibuľu kuchynskú (ozimnú aj jarnú), cesnak ozimný a tiež aj okrasné cibuľoviny. Mínerku cibuľovú možno najčastejšie spozorovať na cibuli kuchynskej, pričom jej význam je menší ako v prípade mínerky pórovej.
Dospelce oboch druhov spôsobujú na listoch bodky, ktoré sú usporiadané v radoch. Neskôr sa na listoch po činnosti mínerky pórovej nachádzajú chodbičkovité míny. Následkom mínovania sa listy napadnutých rastlín deformujú a môžu praskať. Na spodnej časti mín sa neskôr vyskytujú kukly, ktoré prezimujú v pôde a v jarnom období (apríl, máj) sa z nich liahnu imága. Škodca má dve generácie za rok, čo znamená, že po období letnej diapauzy sa v priebehu augusta objavujú imága druhej generácie mínerky pórovej. Dospelce tejto generácie sa môžu vyskytovať až do októbra. Druhá generácia samičiek nakladie vajíčka, z ktorých sa vyvinie druhá generácia lariev a prezimujúcich kukiel.
Mínerka cibuľová, ktorá prezimuje v štádiu kukly v pôde, vytvára míny vo forme okrúhlych škvŕn alebo krátkych pásikov. Míny neobsahujú trus. Larvy sa zvyčajne nachádzajú na vnútornej strane listov a neskôr vyžierajú plošné okienka, ktoré majú nepravidelný tvar. Od polovice mája do polovice júna sa z kukiel liahnu imága. Na rozdiel od mínerky pórovej, tento škodca má v našich podmienkach iba jednu generáciu za rok.
Dospelec mínerky pórovej dorastá do 3,9 mm. Základnou farbou tela je sivá, boky bruška, rovnako ako čelo majú žlté sfarbenie. Haltery sú biele, nohy tmavé so žltými kolenami. Larva, ktorá je belavá, dorastá do 8 mm. Kukla je naopak tmavohnedá a prieduchy na jej zadnej časti majú 12 až 20 nepravidelných hrčiek. Imága sa živia šťavami z rastlinných pletív. Oplodnená samička kladie vajíčka pod pokožku listov. Zvyčajne sa v jednej cibuli vyskytujú 3 larvy, no v prípade silného výskytu ich môže byť prítomných až 10.
Dospelec mínerky cibuľovej je v porovnaní s vyššie popísaným druhom menší, dorastá do 2,5 mm. Mínerka cibuľová má žltú hlavu, čiernu hruď a sivobiele bruško. Nohy sú čierne, avšak chodidlá sú pri koreni hnedočervené. Vajíčko je biele, larva žltkastá a dorastá do 7 mm. Pri ochrane hostiteľských porastov odporúčame vykonávať ošetrenia v súlade so signalizačnými správami ÚKSÚP-u.
Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín