13.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Múčnatka mrkvová napáda mrkvu, zeler...

Pomerne rozšírenou a známou chorobou, ktorá však nespôsobuje priame veľké škody, je múčnatka mrkvová (Erysiphe heraclei). Napáda mrkvu, zeler, petržlen, paštrnák, rascu, kôpor, aníz a veľa ďalších druhov divorastúcich rastlín z čeľade mrkvovitých.

Listy, hlavne na hornej strane, listové stopky, výhonky a okolíky pokrýva bielym jemným múčnatým povlakom. Povlaky pri silnom napadnutí vydávajú zatuchnutý zápach. Na jeseň sa uprostred tmavšieho povlaku objavujú hnedé guľovité „zrniečka“. Pri silnejšom napadnutí rastliny zaostávajú v raste, žltnú, bronzovatejú a stávajú sa krehkými. Niekedy odumierajú celé rastliny, najmä keď sú nakazené v skorej fáze vývinu. Semenné rastliny pri silnejšom postihnutí majú drobné semená s menšou klíčivosťou.

Huba prezimuje na napadnutých zvyškoch rastlín, na ktorých sa nachádzajú blanky s krátkymi nitkovitými úponkami. V blanke sa nachádza 4 - 8 vreciek a v každom 2 - 5 vreckatých výtrusov. Na jar blanky i vrecká pukajú a z nich sa vysypú výtrusy, ktoré infikujú rastliny v poraste. Počas vegetácie sa huba rozširuje pomocou konídiových výtrusov.
Na obmedzenie výskytu huby sú najúčinnejšie a úplne postačujúce preventívne opatrenia. Náchylné sú najmä husté, zaburinené a tienené porasty. Na tom istom pozemku sa odporúča mrkvovité rastliny pestovať v odstupe 3 – 4 rokov (v malej záhradke treba striedať jednotlivé záhony) a zároveň uplatňovať priestorovú izoláciu od iných hostiteľských rastlín huby, teda petržlenu, zeleru a paštrnáku.
Pri výseve treba dodržiavať normy výsevku (nepresievať veľkým množstvom osiva) a neprehnojovať dusíkom. Po zbere úrody je nevyhnutné zlikvidovať všetky zvyšky chorých rastlín a pôdu hlboko pokopať alebo poorať. Keďže choroba sa prenáša aj semenom, treba vysievať osivo iba zo zdravých porastov. Primerané a vyvážené hnojenie draslíkom a dusíkom a závlaha v období sucha brzdia šírenie huby a podporujú tvorbu nových zdravých listov. Dôležité je ničenie burín a včasné jednotenie.
Chemická ochrana sa odporúča len výnimočne, aj to iba v oblastiach pravidelného silného výskytu a v rokoch žičlivých vývoju huby, teda v horúcich a suchých podmienkach. Postrekuje sa až po objavení prvých príznakov choroby, najčastejšie koncom júla a začiatkom augusta.

Aké prípravky sú povolené, sa dočítate v správe Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v Týždenníku Roľnícke noviny č. 33.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down