Vinohradníkov upozorňujeme, že približne od 2. júla trvajú nepretržite veľmi vhodné podmienky na múčnatku, ktoré potrvajú minimálne do piatka tohto týždňa.
Potom by mali byť prerušené veľmi vysokými teplotami, na ktoré sa však nemožno úplne spoľahnúť, že zastavia jej vývoj. Preto osobitne upozorňujeme na túto chorobu v podstate vo všetkých vinohradníckych oblastiach, okrem Košíc a ich okolia.
Odporúčame použiť systémové prípravky a po 7 - 10 dňoch kontaktné prípravky. Čiastočne nižší tlak tejto choroby je v okolí Hurbanova, Želiezoviec a Nitry, kde postačuje použiť kontaktné prípravky. Pri odrodách zrejúcich v prvej polovici septembra ide v zásade o posledné ošetrenie, preto odporúčame pridať aj kontaktný prípravok proti peronospóre. Pri neskorých odrodách sa počíta minimálne ešte s ďalším postrekom, preto v tomto období ich nemusíme ošetrovať proti peronospóre, stačí tak urobiť o ďalšie 2 týždne.
Ochrana proti plesni sivej (hnilobe alebo botrytíde) je potrebná iba v Košiciach a okolí, kde je nevyhnutné ošetrovať aj proti peronospóre. Opätovne pripomíname, že podrobnejšie údaje pre 33 lokalít Slovenska možno nájsť v špeciálnej signalizácii zverejňovanej raz týždenne na stránke www.uksup.sk.
Napriek suchému počasiu upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru, ktorá pre svoj vývoj potrebuje vlhké podmienky. Z uvedeného dôvodu v súčasnosti nie je potrebná ochrana, ale v prípade intenzívnejších, napr. i búrkových zrážok, sa tak môže stať. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Keďže choroba sa prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené prípravky Askon (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Kuprikol 50 (aj MB) a Zato 50 WG.
Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u, Odboru ochrany rastlín je uverejnená v Týždenníku Roľnícke noviny č. 29.