Nálety obaľovačov na ovocných drevinách len pomaly začínajú. Uplynulé a aj nadchádzajúce daždivé počasie ich značne obmedzuje. Podľa desaťdňovej predpovede však nastane výraznejšie oteplenie bez zrážok, čo bude obaľovačom vyhovovať.
Upozorňujeme preto na obaľovača slivkového a broskyňového (synonymum obaľovač východný), ktorí nalietavajú do feromónových lapačov približne od začiatku mája. Ich početnosť je kolísavá, ale i tak presahuje kritické hodnoty na ošetrovanie. Spomedzi povolených prípravkov proti obaľovačovi broskyňovému patrí medzi biologické prípravky Lepinox plus s účinnou látkou Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), ktorý treba použiť na začiatku liahnutia húseníc, čo je oproti dátumom v nižšie uvedenej tabuľke asi o 4 - 5 dní skôr. Prípravok Carpovirusine (Cydia pomonella Granulosis Virus M) je tiež biologický a aplikuje sa v čase liahnutia lariev, pričom ho možno použiť max. trikrát za vegetáciu. Podobne prípravok Exirel (cyantraniliprole) proti obaľovačovi slivkovému sa aplikuje na začiatku kladenia vajíčok pred výskytom prvých lariev a max. dvakrát za vegetáciu. Ostatné prípravky sa aplikujú v období liahnutia lariev, alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov, alebo 8 - 10 dní po začiatku výraznejšieho náletu. Povolené prípravky:
- obaľovač broskyňový: Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ninja Zeon 5 CS, Vaztak Pro aLambdol a iba v MB balení Samuraj (všetky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin), ďalej v MB balení Mospilan 20 SP, Vošky-molice Stop (oba s účinnou látkou acetamiprid) a Sanium Ultra (účinná látka deltamethrin);
- obaľovač slivkový: Decis EW 50, Decis Protech (aj MB), Delta EW 50 a Dinastia a iba v MB balení Decis Al a Sanium Ultra (všetky s účinnou látkou deltamethrin), a ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ninja Zeon 5 CS aLambdol a iba v MB balení Samuraj.
Súčasné vlhké obdobie praje plesni zemiakovej a peronospóre viniča, menej múčnatke viniča, preto odporúčame sledovať špeciálnu signalizáciu zverejňovanú na stránke www.uksup.sk v kolónke „Signalizácia“ v časti pod názvom „Špeciálna signalizácia pre vinič a zemiaky“.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 20.