Pôvodnou oblasťou výskytu obaľovača broskyňového (synonymum obaľovač východný) je východná Ázia. Z tejto oblasti bol škodca zavlečený do USA a neskôr aj do južnej časti Európy.
Postupom času boli pozorované jeho výskyty v najteplejších lokalitách strednej a východnej Európy. Ani Slovenská republika nie je výnimkou, pretože obaľovač broskyňový (Cydia molesta) je prítomný v najteplejších oblastiach našej krajiny. Ako vyplýva zo slovenského pomenovania škodcu, hlavnou hostiteľskou rastlinou je broskyňa obyčajná. K hostiteľom však patrí aj marhuľa obyčajná, slivka domáca, jabloň domáca, hruška domáca, mišpuľa obyčajná, mandľa obyčajná, čerešňa vtáčia a aj ďalšie druhy drevín.
Larvy poškodzujú najmä výhonky, no neskôr aj plody broskyne. V mieste prieniku lariev do výhonkov sa nachádzajú exkrementy a kvapky gleja. Plody iných ovocných stromov môžu byť tiež poškodené larvami, avšak na čerešni a višni sú poškodené najmä výhonky. Tie sa postupne skrúcajú, vädnú a napokon schnú. Okrem vyžraných chodieb v dužine plodu, môžu byť vyžrané aj semená a kôstky. V jednom výhonku alebo v plode sa môže nachádzať hneď niekoľko lariev (v niektorých oblastiach Európy sa zistilo aj viac ako 10 lariev v jednom plode broskyne). Mladá larva je biela, žltobiela a neskôr, približne od tretieho instaru, červenkastá. Dorastené larvy prezimujú v úkrytoch na kôre stromov alebo v pôde. Dospelce majú zadné krídla sfarbené do tmavohneda s bledým okrajom. Samičky sú v porovnaní so samčekmi väčšie. V našich klimatických podmienkach má škodca tri generácie za rok.
Ochrana spočíva v mechanickom odrezávaní a pálení výhonkov spolu s larvami. Ak je pozorovaný silnejší výskyt na plodoch, je vhodné ich zlikvidovať. Čiastočne môže veľkosť populácie ovplyvniť likvidácia rastlinných zvyškov v jesennom období. Škodca má v prírode aj prirodzených nepriateľov, napr. vajíčkové parazitoidy z rodu Trichogramma, veľa druhov pochádzajúcich z čeľadí Braconidae (lumčíky) a Ichneumonidae (lumky).
Celá správa Ing. Ivany Horváthovej z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnená v Týždenníku Roľnícke noviny č. 30.