Máj pokračuje a zrejme aj skončí daždivo a chladnejšie ako po minulé roky. Ochrana sa preto musí zamerať najmä na choroby vyžadujúce vlhkejšie počasie, teda rôzne druhy plesní, antraknóz či škvrnitostí.
Napriek vyššie uvedenému začneme škodcami, a to obaľovačom slivkovým a broskyňovým (synonymum obaľovač východný), ktoré nalietavajú do feromónových lapačov približne od začiatku mája, pričom je od minulého týždňa badateľný pokles početnosti, najmä pri obaľovačovi slivkovom. Môže to byť spôsobené aj daždivým počasím. Početnosť je mierne vyššia ako v rovnakom období vlani. Spomedzi povolených prípravkov je jeden biologický, a to Lepinox plus s účinnou látkou Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) proti obaľovačovi broskyňovému, ktorý možno použiť na začiatku liahnutia húseníc, čo je oproti dátumom v nižšie uvedenej tabuľke asi o 4 - 5 dní skôr. V rovnakom termíne sa aplikuje aj Steward OPZ (účinná látka indoxacarb). Ostatné prípravky sa aplikujú v období liahnutia lariev alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov, alebo 8 - 10 dní po začiatku výraznejšieho náletu.
Povolené prípravky:
- obaľovač broskyňový: Karate Zeon 5 CS (aj MB) aLambdol a iba v MB balení Samuraj (všetky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin);
- obaľovač slivkový: Decis EW 50, Decis Protech (aj MB), Delta EW 50 a Dinastia a iba v MB balení Decis Al (všetky s účinnou látkou deltamethrin), a ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB) aLambdol a iba v MB balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti cicavým a žravým škodcom a húseniciam všeobecne, teda ich možno použiť aj proti obaľovačovi broskyňovému.
Z ostatných chorôb a škodcov upozorňujeme najmä na chrastavitosť a múčnatku na jadrovinách, pleseň cibuľovú, méru hruškovú na hruškách a americkú múčnatku egreša na egreši.
Celá správa je uverejnená v príspevku Ing. Stanislava Baroka z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 21.