Obaľovač jablčný (Cydia pomonella) patrí do triedy hmyz. Medzi hostiteľské rastliny zaraďujeme jabloň, hrušku, dulu, orech, marhuľu, čerešňu, slivku, mandľu a broskyňu. Ide o jedného z najvýznamnejších škodcov jabloní, a ak sa nevykonáva potrebné ošetrenie, môže poškodiť 25 až 50 percent plodov.
Typické príznaky napadnutia môžeme spozorovať na plodoch jablone, kde sa nachádza vstupný otvor vytvorený mladou larvou. Okolo otvoru je vyhlodaná špirálovitá chodbička, ktorá smeruje k jadru plodu. Napadnuté plody sú vo vnútri vyžraté a nachádzajú sa tu aj výkaly lariev. Larva na plode orecha dokáže prehrýzť škrupinu a následne sa vžiera do plodu.
Let prvej generácie imág (dospelých jedincov) má stúpajúcu tendenciu asi od začiatku mája. Vzhľadom na predpovedané premenlivé počasie, nenastane výraznejšie dlhodobé oteplenie s vhodnými podmienkami pre rojenie dospelcov. To spôsobí predĺženie trvania náletu a lokálne aj jeho zníženie. Večerné teploty merané o 21:00 hodine stredoeurópskeho času vystúpili nad hraničnú hodnotu 17 ºC pre kladenie vajíčok od 30. apríla približne trikrát. To znamená, že kladenie vajíčok sa už začalo, i keď v zníženej miere. Pre určenie termínu ošetrovania odporúčame sledovať aj odchyt imág pomocou feromónových lapačov, ktorý je uverejnený na stránke https://www.uksup.sk/nalety-obalovacov pre 26 lokalít Slovenska. Upozorňujeme, že na spoľahlivé určenie termínu ošetrovania je dôležité sledovať početnosť imág, t. j. motýlov feromónovými lapačmi, ale aj kladenie vajíčok a ich vývoj.
Pre ošetrovanie je potrebné po najbližšom vrchole letu počítať dni na jeho vykonanie, pričom prípravky uvádzané v tabuľke pre 1. termín ošetrovania treba aplikovať ihneď po vyvrcholení letovej vlny motýľov alebo po nájdení prvých vajíčok v sade. Biologické prípravky sa aplikujú tesne, t. j. 1 - 2 dni pred liahnutím lariev alebo 3 dni po vyvrcholení letovej vlny imág. To však predpokladá kontrolu stavu vajíčok v sade (tesne pred liahnutím sú vajíčka v štádiu tzv. čiernej hlavičky). Ostatné prípravky sa aplikujú v čase hromadného liahnutia lariev, t. j. 8 dní po vyvrcholení letovej vlny imág (v tabuľke 2. termín). Do tejto skupiny prípravkov odporúčame vyberať tie, ktoré nemajú iba kontaktný účinok.
Prehľad povolených prípravkov na ochranu rastlín:
- Feromónový prípravok ISOMATE CTT treba aplikovať ešte pred začiatkom rojenia, slúži na mätenie samčekov;
- biologické insekticídy Carpovirusine, Carpovirusine EVO2, Madex Top, Madex (Cydia pomonella Granulovirus), Dipel DF (Bacillus thuringiensis kurstaki kmeň ABTS-351);
- Aceptir 200 SE, Apis 200 SE, Leptostar 200 SL, Mospilan 20 SP (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Accept, AcetGUARD, Alphamiprid 20 SP, Apiflex, Gazelle, Neois 200 SE, Kachikoma, Kestrel, Leaxus, Roslix, iba MB Vošky-Molice Stop, Carnadine (acetamiprid), Coragen 20 SC, Corragen 20 SC, Chloraprol 20 SC, Shenzi 200 SC, Suvisio 200 SC, Vesticor, Voliam (chlorantraniliprole), Decis EW 50, Decis Protech (aj MB), Decis Forte, Delta EW 50, Dinastia, iba v MB Decis AL, Sanium Ultra a Sanium Ultra AL (deltamethrin), Evure, Flunat, Mavrik (aj MB, tau-fluvalinate), Harpun (pyriproxyfen); Karate Zeon 5 CS (aj v MB), Karathe Zeon 5CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak Pro, iba MB Samuraj (lambda-cyhalothrin), Mimic (tebufenozide), Spintor (aj MB), Nexsuba (spinosad), Neemazal_T_S (aj MB, azadirachtin).
Ing. MAROŠ LUČAJ
ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín
Orientačné obdobia ošetrovania:
územie Slovenskej republiky
|
1. termín
|
2. termín
|
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky):
|
25. - 27. mája
|
1. - 3. júna
|
2. signalizačné pásmo (ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce):
|
28. - 30. mája
|
3. - 7. júna
|
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m):
|
5. - 8. júna
|
10. - 17. júna
|
polohy nad 600 m
|
ešte plus 5 - 7 dní
|