17.04.2025 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ochrana jahôd a cibuľovej zeleniny

Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi) je pomerne závažný škodca jahôd. Príznaky poškodenia týmto škodcom sú často viditeľné v čase pred kvitnutím, kedy pozorujeme vädnutie a usychanie pukov, ktorých stopka býva zboku nahryznutá.

Za najviac náchylné považujeme porasty jahôd v blízkosti lesných porastov, parkov a väčších výsadieb listnatých stromov. Vykonanie ochranných opatrení sa považuje za dôležité iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách.
Na chemickú ochranu jahôd sú autorizované/povolené nasledujúce prípravky na ochranu rastlín: Benevia (účinná látka cyantraniliprole) (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), s účinnou látkou deltamethrin - Decis EW 50, Decis Forte, Decis Protech (aj v MB v spotrebe do 30.4.2025), Delta EW 50, Delta Expert, Dinastia, Dinastia Expert, Dinastia Forte a Sanium Ultra (iba MB), s účinnou látkou lambda-cyhalothrin - Karate Zeon 5 CS (aj MB), Karathe Zeon 5CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak Pro, Samuraj (iba MB) a s účinnou látkou spinosad prípravky Spintor. (aj v MB) a Nexsuba. Všetky prípravky by sa mali aplikovať až pri zistení prvých dospelých jedincov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nikdy nie na rozkvitnuté jahody!

Počas apríla až začiatkom mája môžeme pozorovať rojenie dospelých múch hmyzieho škodcu mínerky pórovej (Phytomyza gymnostoma), ktorý poškodzuje cibuľovú zeleninu, konkrétne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Radi by sme upozornili na mechanické ochranné opatrenie - prikrývať porasty ešte pred začiatkom rojenia prostredníctvom netkaných textílii, a to čo najskôr. Najčastejšie sú používané textílie s hmotnosťou 17 g na m2. Prekrývať porasty by sa mali tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie môže zaťažiť pôdou či kameňmi. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď zmizne nebezpečenstvo náletu mínerky; pri jarnej generácii škodcu to býva najskôr v druhej polovici mája.
Pre monitoring a signalizáciu výskytu míneriek možno využiť Arboband, Floraband, Chemstop spray, Lepové Dosky - žlté interiérové, Lepové Dosky - biele vonkajšie, Lepové dosky - modré interiérové, Lepové Šípky - žlté interierové, Prípravok na ochranu stromov v spreji, Vermifix - lepidlo v spreji na ochranu stromov a rastlín (iba v MB), Arboband-lepové dosky modré, Arboband-lepové dosky žlté, Lapače škodcov izbových rastlín, Žlté lepové doštičky (aj v MB; účinná látka polyolefíny) a Stopset (aj v MB; účinná látka polypropylén). Na chemickú ochranu voči mínerke pórovej sú autorizované/povolené insekticídy - Sanium Ultra (iba v MB) a Decis Protech (iba v MB, spotreba do 30.4.2025) a Scatto - larvy všeobecne na pór (všetky s účinnou látkou deltamethrin).

Ďalším hmyzím škodlivým organizmom na cibuľovej zelenine je kvetárka cibuľová. Jej typickými hostiteľskými rastlinami sú cibuľa, menej cesnak a pór. Prezimuje vo vývojovom štádiu kukiel v pôdnom prostredí. V tomto období sa už liahnu dospelé muchy, ktoré po týždni úživného žeru na kvetoch rôznych rastlín začnú klásť vajíčka do pôdy ku koreňovému krčku hostiteľských rastlín alebo za šupky cibuliek. Uprednostňujú poškodené jedince. Larvy žerú vo vnútri cibúľ vypestovaných z výsevu aj zo sadzačky. Jedna larva môže poškodiť viacej susediacich rastlín.
V rámci ochranných opatrení je potrebná prevencia, a teda likvidácia napadnutých rastlín, hlboké spracovanie pôdy, osevný postup (aj na malých plochách) a včasný výsev alebo výsadba cibule. Na malých plochách možno zamedziť kladeniu vajíčok prikrývaním porastov netkanými textíliami, ktoré treba vykonať tesne pred začiatkom kladenia vajíčok, teda približne v rovnakom termíne ako proti mínerke. Na chemickú ochranu je povolený insekticíd Benevia (aplikujte na cibuľu, šalotku a cesnak; aj v MB) a bioagens Nema-Care (účinné zložky živé makroorganizmami Steinernema feltiae a Steinernema carpocapsae; aj v MB). Možno použiť tie isté prípravky ako proti mínerke pórovej. Pri použití prípravkov na ochranu rastlín je nevyhnutnou podmienkou riadiť sa pokynmi pre ich aplikáciu, ktoré sú uvedené na etikete konkrétneho prípravku na ochranu rastlín!
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP – Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down