Na hruškách poslednýkrát upozorňujeme na méru hruškovú, proti ktorej je momentálne povolený jeden prípravok, a to Gunner. Aplikuje sa v dávke 0,18 l/ha na 200 – 2 000 litrov vody v závislosti od pokročilosti vegetácie.
Za sezónu sú povolené maximálne tri ošetrenia, pričom po odkvitnutí sa ošetruje najviac 2-krát. Vedľajší účinok proti tomuto škodcovi možno očakávať aj u systémových prípravkov povolených proti vyliahnutým húseniciam obaľovačov a voškám. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú ich dôležitým regulátorom početnosti.
Na jadrovinách upozorňujeme najmä na múčnatku, proti ktorej treba ošetrovať každých 12 - 14 dní. Ochrana proti chrastavitosti nie je momentálne potrebná.
Ochrana proti voškám je aktuálna na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! Veľmi dôležitý je správny výber prípravku, pretože niektoré prípravky majú rozsah použitia aj proti iným škodcom, napr. obaľovačom alebo cicavým a žravým škodcom všeobecne. Preto odporúčame v prípade silných výskytov vošiek vyberať prípravky účinné proti viacerým škodcom súčasne. Nevýhodou takéhoto postupu je menej ekologické správanie alebo menšia vhodnosť pre integrovanú ochranu, pretože práve šetrnejšie prípravky z hľadiska životného prostredia účinné proti obaľovačom nepotláčajú vošky.
Ešte pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Jej výskyty sú značne nepravidelné čo do rozšírenia, ale aj početnosti. Napriek tomu odporúčame pestovateľom sledovať dospelce, kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Prípravky proti mladým larvám nie sú momentálne autorizované. Na trhu sú iba prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Upozorňujeme ale na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. Prípravky pre včely jedovaté sú v zátvorke označené klasifikáciou Vč1. Autorizované sú prípravky Aceta 20 (max. 2-krát za rok), Actara 25 WG (max. 2-krát za rok, Vč1), Apache 50 WG (max. 2-krát za rok, Vč1), Bariard, Biscaya 240 OD, Buldock 25 EC (max. raz za rok), Green Bull (max. raz za rok), Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC (Vč1), Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Ecail Ultra, Fury 10 EW, Greenfury, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Kazeon, Lambdol, Mavrik 2 F, Midash 20 SL, Mospilan 20 SP (max. 2-krát za rok), Nurelle D (Vč1), Proteus 110 OD, Sparviero, Spintor, Star Zeon, Star Verso a okrem skorých zemiakov aj Fastac, Fastac 10 EC a Vaztak 10 EC, ktoré možno použiť max. 2-krát a Vaztac Active (tiež okrem skorých odrôd). Napriek nižším teplotám upozorňujeme, že prípravky s obsahom iba pyretroidnej účinnej látky majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25 °C.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR