Témou signalizačnej správy je ochrana voči plesni uhorkovej a opakované upozornenia na plesne cibuľovú, zemiakovú a druhú generáciu podkopáčikov.
Pleseň uhorková je bežný patogén na území Slovenska, ktorý napáda úplne vyvinuté listy uhoriek. Na vrchnej strane listov vznikajú žltozelené olejovité škvrny; na spodnej strane sa neskôr objavuje sivofialový povlak. Na plodoch sa prejaví napadnutie plesňou na ich veľkosti, ktoré bývajú podstatne menšie, a chuti, ktorá je zasa mdlá. Pleseň sa šíri rýchlo za vlhkého a teplého počasia. Počas silného napadnutia rastliny nemusia vytvoriť žiadnu úrodu. Napadnuté pletivo hnedne, listy aj celá rastlina môže odumrieť.
V rámci chemickej ochrany môžeme využiť povolené prípravky na ochranu rastlín, ktorými sú Aliette 80 WG (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Fly (účinná látka fosetyl), Cuprozin Progress a Champion 50 WG aj v MB (copper hydroxide); Flowbrix (copper oxychloride); Infinito SC a Magnicur Finito (iba v MB) (fluopicolide a propamocarb); Magnicur Energy (iba v MB) a Previcur Energy (fosetyl a propamocarb); Ranman Top, Zofam Top a Zofam-I Top (cyazofamid).
Opakovane upozorňujeme na vykonanie ochranných opatrení voči plesni cibuľovej, ktorá napáda najmä rozličnú cibuľovú zeleninu, a tiež upozorňujeme aj na riziko druhej generácie podkopáčikov, keďže dochádza k rojeniu imág (dospelých jedincov).
Odkazujeme aj na signalizačnú správu ohľadom plesni zemiakovej, ktorá postihuje zemiaky a rajčiaky, zverejnenú na stránke www.uksup.sk, kde možno nájsť podrobnejšie informácie pre 66 lokalít Slovenska. Plesni veľmi vyhovuje súčasné daždivé a chladnejšie počasie, takže ochrana proti nej je nanajvýš aktuálna.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín