Uplynulých 10 dní bolo zrážkovo veľmi premenlivých. Aj v rámci jednej obce môžu byť rozdiely, aj viac ako 15 mm, čo ovplyvňuje najmä choroby, menej škodcov. Preto nie je úplne možné vystihnúť všetky potreby ochrany. Tu pomôže najmä zdravý sedliacky rozum.
Vinič v tomto roku kvitne v riadnych termínoch, ale trochu pomalšie kvôli nižším teplotám. Taktiež poškodenie mrazom spôsobí neskoršie kvitnutie úrody z vedľajších púčikov. Preto upozorňujeme na potrebu ochrany proti peronospóre aj múčnatke v období po odkvitnutí, alebo presnejšie 14 dní po prvom postreku.
Nižšie teploty takisto ovplyvňujú let obaľovača jablčného, ktorého početnosť je nevyrovnaná a pokles nie je evidentný. Preto je predpoklad, že kladenie vajíčok potrvá dlhšie obdobie ako zvyčajne. Z uvedeného dôvodu odporúčame opakované ošetrenie 14 dní po prvom ošetrení.
Čo sa týka plesňových ochorení, najmä plesne zemiakovej na zemiakoch a rajčiakoch, plesne cibuľovej a plesne uhorkovej, treba konštatovať, že predpoklady pre ich výskyt sú vo všetkých oblastiach pestovania. Pri plesni zemiakovej na zemiakoch platí, že potreba intenzívneho ošetrenia je najmä u skorých a poloskorých odrôd. Pre neskoré odrody zatiaľ postačuje preventívne pravidelné ošetrovanie. Rovnako pre pleseň zemiakovú na rajčiakoch a pre pleseň cibuľovú na cibuli postačuje preventívne ošetrenie kontaktnými prípravkami.
Na ovocných aj okrasných drevinách žijú húsenice mnohých druhov motýľov. V tomto období sa zvykne objavovať spriadač americký. Vyskytuje sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda najmä jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc.
Celú správu si môžete prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVIŃÁCH č. 24.