Tak prišiel vcelku normálny apríl s premenlivým počasím. Pre prírodu by bolo dobre, keby takto bolo až do začiatku mája.
U veľkopestovateľov, najmä v lokalitách s potvrdenými výskytmi spály jadrovín, odporúčame preventívny postrek v období od pučania do začiatku kvitnutia stromov prípravkami Aliette 80 WG a Kuprikol 50 povolenými pre jablone a hrušky. V období počas kvitnutia je povolený do jadrovín prípravok Blossom Protect. Pre pestovateľov s výskytom tejto karanténnej choroby je toto ošetrenie v podstate povinným preventívnym opatrením.
Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša. Významné pre jej obmedzenie sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Najdôležitejší je však výber odrody! Medzi odolné odrody patria napr. červenoplodé Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé Invikta a Rixanta, stredne odolné Strážov či Chryso. Náchylné až veľmi náchylné sú napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje, Zlatá figa a pod. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím prípravkom Discus (ochranná lehota 21 dní). Okrem toho je povolený sírnatý prípravok Sulfurus (ochranná lehota 7 dní). Maximálne sa ošetruje štyrikrát, raz pred kvetom a trikrát po odkvitnutí. Počet ošetrení prípravkom Discus nesmie presiahnuť tri razy za vegetáciu, pretože už pri 2 - 3 ošetreniach je riziko vzniku rezistencie. Z uvedeného dôvodu je veľmi vhodné použiť aj sírnatý prípravok, voči ktorému rezistencia nevzniká. Ale trvalým riešením je iba výber odrody. V každom prípade treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.
Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Decis EW 50 (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Decis Protech (aj MB), Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a Star Verso a len v malospotrebiteľskom balení Decis Al. Aplikujú sa až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nikdy nie na rozkvitnuté jahody!
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR