Pre vinohradníkov je tento rok z pohľadu hlavných chorôb viniča celkom zaujímavý.
Podľa počítačových signalizačných správ uverejňovaných raz týždenne na stránke www.uksup.sk pre 31 lokalít Slovenska je z nich až 8 miest, pre ktoré systém vyhodnotil doterajší priebeh počasia tak, že nehrozí hospodársky významné napadnutie peronospórou ani múčnatkou.
Okrem toho ďalších 21 lokalít by nemalo byť postihnutých peronospórou a ešte 1 lokalita múčnatkou. Iba pre Orechovú na východnom Slovensku takáto negatívna signalizácia zatiaľ nevychádza. Pre peronospóru sa tento stav dal predpokladať už v polovici mája, pretože dovtedajšie počasie bolo extrémne suché na celom Slovensku. Následné dažde prišli pre peronospóru už neskoro, ale zasa naopak, včas na potlačenie vývoja múčnatky.
Pokiaľ sa nič mimoriadne v priebehu počasia nestane, mal by tento rok skončiť s veľmi dobrým zdravotným stavom hrozna s možnosťou neskorých zberov. Z uvedeného vyplýva, že vo väčšine vinohradníckych oblastí sa blíži termín posledného postreku aj pre neskoré odrody, pričom ochrana proti plesni sivej (hnilobe alebo botrytíde) je podľa vyššie spomínanej signalizácie momentálne potrebná v 8 lokalitách. Zároveň však treba podotknúť, že vývoj viniča (aj všetkých ostatných plodín) je z pohľadu kalendárneho vývoja na úrovni konca minulého storočia. To znamená, že pokiaľ sa v auguste nevyskytnú dlhšie trvajúce horúčavy, zber stredne skorých odrôd začne najskôr 12. septembra.
Daždivejšie počasie najmä na východnom Slovensku môže podnietiť rozvoj septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd.
Keďže sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené prípravky Askon (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Kuprikol 50 (aj MB), Zato 50 WG a Zoxis.
Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. 8. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä pri druhoch, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín