28.03.2017 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Predjarné ošetrenie jadrovín

Najbližšie dni sľubujú dlhé teplé bezzrážkové obdobie. To vyhovuje kvitnúcim druhom stromov, aj tým, ktoré sa na kvitnutie chystajú. Preto upozorňujeme na prebúdzajú sa jadroviny, u ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní.

Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 °C, spoľahlivejšia nad 15 °C. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky Bulldock 25 EC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Green Bull (s rovnakou účinnou látkou), Calypso 480 SC (aj MB), iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al a pyretroidy s rovnakou účinnou látkou Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol, Star Verso a iba v malospotrebiteľskom balení Samuraj, ktoré sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej sú momentálne povolené dva pyretroidné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada. Prvýkrát sa ošetruje v období kladenia vajíčok, v tomto roku cca od tretej dekády marca do fázy ružového púčika. Podobný účinok možno dosiahnuť aj predjarným postrekom. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14 - 21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200 – 2 000 l/ha vody. Prípravky Gunner a Lambada použite maximálne trikrát za vegetáciu. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.

Keďže marhule sú v plnom kvete a počasie im bude veľmi priať, nenaplní sa potreba ošetrovania proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín pred a po kvitnutí, preto možno toto ošetrenie aj vynechať. Pre čerešne a višne si ešte musíme počkať na priebeh počasia a podľa toho sa rozhodnúť o potrebe alebo zbytočnosti ošetrenia. Prehľad prípravkov bol uverejnený pred dvomi týždňami.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down