21.03.2023 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Predjarný postrek jabloní a hrušiek

Nastávajúce oteplenie postupne urýchľuje prebúdzanie vegetácie. Preto upozorňujeme na jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne jabloní.

Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 ºC, spoľahlivejšia nad 15 ºC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika.
Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť prípravky s účinnou látkou lambda-cyhalothirn Karate Zeon 5 CS (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Ninja Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak Pro, Lambdol a iba v MB Samuraj. Ďalej je povolený prípravok Exirel (účinná látka cyantraniliprole). Všetky uvedené prípravky sú autorizované proti kvetovke jabloňovej, prípadne proti húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej je v súčasnosti povolených viacero prípravkov. Pyretroidné prípravky Beetlon, Gunner a Lambada (účinná látka lambda-cyhalothrin) sa používajú prvýkrát v období kladenia vajíčok najneskôr vo fáze ružového púčika. Podobný účinok možno dosiahnuť aj predjarným postrekom. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14 - 21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200 – 2 000 l/ha vody. Uvedené prípravky použite maximálne trikrát za vegetáciu. Movento 100 SC a Mobile (účinná látka spirotetramat) sa aplikujú v dávke 0,75 litra na 1 meter výšky koruny pri dávke vody 500 – 1 500 l/ha alebo 500 l/ha/1m výšky koruny, maximálne dva razy za vegetáciu v intervale 14 dní, pričom prvé ošetrenie možno vykonať od konca kvitnutia. Ďalej je povolený prípravok Harpun s účinnou látkou pyriproxyfen, ktorý možno použiť maximálne raz za vegetáciu v období začiatku liahnutia sa lariev najneskôr v štádiu L3 v rastovom štádiu vývoja súkvetia (BBCH 51-59) a od začiatku vývoja plodu do fázy, keď majú plody do 40 mm a sú vzpriamené (BBCH 70-74), pretože prípravok účinkuje na larvy v štádiu vývoja L1 až L3. Nesmie sa aplikovať v čase kvitnutia hrušky! Dávka je 1 liter v 600 – 1 000 l vody na hektár. Povolený je aj Sivanto Prime s účinnou látkou flupyradifurone v dávke 0,3 l/m výšky olistenej koruny s maximom 0,6 l/ha na maximálne 2 m výšky koruny (v takomto prípade s obmedzením raz za 3 roky). Aplikuje sa od rastovej fázy myšieho uška do rastovej fázy plného kvitnutia (BBCH 10 - 65) v dávke vody 250 – 500 l/ha. Pre správne načasovanie postreku a jeho vykonanie podľa všetkých povinných obmedzení treba pozorne čítať všetky údaje uvedené na etiketách prípravkov. Neskoršími ďalšími postrekmi prípravkami proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Na obmedzenie škodlivosti mér majú veľký vplyv ich prirodzení nepriatelia, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.

Ing. STANISLAV BAROK,ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

+

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down