30.07.2019 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prežije múčnatka viniča tropické teploty?

V predchádzajúcich signalizačných správach sme konštatovali, že vhodné podmienky pre múčnatku viniča trvajú približne od 2. júla, čo je zároveň najkritickejšie obdobie pre napadnutie múčnatkou, teda fenofáza „bobule veľkosti hrášku“ a následne intenzívneho rastu.

Na tomto konštatovaní sa nič nezmenilo, ani posledné búrky situáciu ešte nezmenili k lepšiemu. Naďalej pribúdajú výrazné príznaky tejto choroby. Zvrátiť tento stav môžu iba ďalšie zrážky, ktoré k tým uplynulým by mali byť minimálne na úrovni 20 mm za týždeň.

Ochrana viniča sa musí opierať o všeobecné vedecké poznatky, pričom nezanedbateľnú úlohu má aj skúsenosť pestovateľa a jeho cit pre tú-ktorú lokalitu. Treba pripomenúť, že základom úspešného zvládnutia chorôb vo vinohradoch je prevencia. Totiž takmer všetky prípravky majú ako základný preventívny účinok (ničia nevyklíčené spóry). Tzv. kuratívny účinok, pri ktorom prípravok dokáže zničiť už vyklíčené spóry huby, majú niektoré hĺbkové a systémové prípravky, pričom tento účinok býva udávaný v hodinách od vyklíčenia spóry, a pohybuje sa od 12 do 96 hodín, t. j. pol dňa až 4 dni.
Z toho jasne vidieť, že spoľahnúť sa úplne na tento účinok nemožno, pretože 4 dni môžu vo vinici znamenať veľmi krátky čas. A to si treba ešte uvedomiť, že určenie začiatku klíčenia spór v teréne je značne problematické. Preto sa treba podľa možností pri určovaní termínu ošetrenia riadiť signalizačnou službou, ktorá vlastne udáva čas, počas ktorého treba vykonať preventívny postrek - zvyčajne to býva do 3 dní od vydania signalizácie.

Celá správa je Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnená v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 31.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down