27.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Spriadač americký a mníška zlatoritka

V súčasnosti sa postupne vyvíjajú larvy spriadača amerického (Hyphantria cunea) aj mníšky zlatoritky (Euproctis chrysorrhoea), ale ich výskyty sú ešte nízke. Upozorňujeme na ich prípadné premnoženie, a to najmä v neošetrovaných výsadbách, na prícestných alejách a v parkoch.

Spriadač americký je polyfág, ktorý sa vyskytuje v najteplejších oblastiach Slovenska. Medzi hostiteľské rastliny patrí jabloň, hruška, moruša, čerešňa, slivka, višňa, orech a lieska. Z parkových drevín sú hostiteľmi javor a pajaseň.
Dospelý jedinec (imágo) je menši biely nočný motýľ, ktorého 1. generácia sa rojí v apríli až máji, a 2. druhá generácia v auguste až septembri. Imágo spriadača je dlhé 9 - 15 mm s rozpätím krídiel 25 - 36 mm. Samičky kladú skupiny malých zelenkastých vajíčok na rub listov. Rast a vývoj lariev je rýchly. Vyliahnuté larvy spôsobujú zo začiatku nenápadné poškodenie. Larvy sú chlpaté, žltozelené a dorastajú do dĺžky 30 - 45 mm. Počas štádia dospelosti sa vyznačujú tmavším pásom na chrbte. Listy sú poškodzované larvami. Najprv vyžierajú do listov okienka, neskôr môžu listy skeletovať. Pozorovať môžeme výrazné požerky listov, letorastov i plodov. Môžu spôsobiť až holožery, keď dokážu aj väčší strom zbaviť listov. Obžrané časti stromov obaľujú pomerne nápadnou pavučinou. Tvoria pavučinové hniezda, ktoré môžu dosahovať rozmery až 2 m. Proces kuklenia prebieha v trhlinách kôry. Druhá generácia prezimuje v štádiu kukly v úkrytoch na stromoch, plotoch či múrikoch.

Mníška zlatoritka sa vyskytuje hlavne v teplejších oblastiach Slovenska. Počas zimy možno objaviť striebristé pavučinovité zámotky na koncoch letorastov. V ich vnútri prezimujú malé chlpaté larvy. Počas jarného obdobia následne larvy opúšťajú zámotky a neskôr spôsobujú holožery na ovocných drevinách ako sú slivka či broskyňa. Dospelé larvy môžu byť dlhé až 40 mm. Bývajú pestro sfarbené a chlpaté. Nežijú v spoločných hniezdach, ale rozliezajú sa jednotlivo po korune hostiteľskej rastliny. Počas roka má mníška 2 generácie.

Za účinný spôsob mechanickej ochrany sa pokladá likvidácia pavučinových hniezd spriadača aj s larvami alebo zámotkami mníšok. Za čiastočne účinný sa pokladá aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane rastlín počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie larvy! Autorizované prípravky na ochranu rastlín sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a vývinovú fázu lariev, ktorými sú Affirm (účinná látka emamectin); Neemazal_T_S (azadirachtin, aj v malospotrebiteľskom balení - MB); Decis Forte, Decis EW 50, Decis Protech (aj v MB), Delta EW 50, Dinastia a ďalej iba v MB Decis AL, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL (všetky s účinnou látkou deltamethrin); Flunat, Mavrik (tau-fluvalinate); Karate Zeon 5 CS, Karathe Zeon 5 CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel a Vaztak Pro (lambda-cyhalothrin). Okrem toho sú povolené aj biologické prípravky AGREE WG (Bacillus thuringiensis subsp. Aizawai strains ABTS-1857, GC-91) a Dipel DF (Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki kmeň ABTS-351), ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc.

Upozorňujeme vinohradníkov na čo najskoršie paušálne ošetrenie proti peronospóre aj múčnatke vo všetkých oblastiach, pretože vinič začal už pred týždňom kvitnúť. Súčasné počasie vyhovuje viac peronospóre, ale sú lokality aj s podmienkami pre múčnatku.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down