Zo subtropických oblastí východnej Ázie pochádza štítnička morušová (Pseudaulacaspis pentagona), ktorá sa po prvýkrát v Európe objavila v 19. storočí (Taliansko). Následne dochádzalo k jej šíreniu aj do iných krajín, no a dnes je škodca rozšírený už takmer po celom svete.
Štítnička morušová patrí medzi polyfágnych škodcov nielen ovocných a okrasných drevín. Z významných hostiteľov je známa napríklad aj paprika či baklažán. Okrem toho sa môže vyskytnúť na broskyni, slivke, moruši, orechu a oleandri obyčajnom. Škodca vo všeobecnosti preferuje najmä rastliny z čeľade ružovité, slezovité a bôbovité.
V našich podmienkach môže mať štítnička morušová dve až tri generácie za rok. Na kôre kmeňov a konárov možno vidieť dospelé samičky a larvy starších instarov. Dospelé samičky sú bezkrídle, chránené okrúhlym voskovo-chitínovým štítom, ktorý má béžovošedé sfarbenie. Štítky samcov sú menšie, úzke a sfarbené do biela s oranžovou škvrnkou na jednom konci. Dospelce samcov majú jeden pár bielych krídel, dlhé tykadlá a dlhé nohy. Prezimujú oplodnené samičky, ktoré v priebehu apríla kladú vajíčka oranžovej alebo bielej farby. Z vajíčok sfarbených do oranžova sa liahnu samičie larvy, kým naopak z bielych sa liahnu samčie. Rozdiel je aj v počte larválnych štádií - kým samčeky prechádzajú piatimi, pre samičke sú typické dve larválne štádiá.
V prípade premnoženia škodca napáda aj listy a plody hostiteľa. Silné napadnutie má za následok zmenu farieb listov a tiež ich predčasný opad. Následkom je aj znehodnotenie plodov, usychanie vetiev, dokonca aj odumieranie celých stromov.
K ochranným opatreniam patrí najmä prevencia pred výskytom štítničky morušovej, ktorú je možné zabezpečiť zdravým rastlinným materiálom, správnou výživou a optimálnymi podmienkami pre rast a vývoj hostiteľa. Pri samotnom výskyte odporúčame napadnuté časti rastlín odstrániť a následne spáliť. Ochranu je možné vykonávať aj pomocou chemických prípravkov, ktorá je však pri dospelých jedincoch dosť problematická, pretože štítnička je chránená svojím voskovým štítkom. Z toho dôvodu je lepšie aplikovať prípravky v čase výskytu lariev prvého instaru. V našich podmienkach je autorizovaný iba jeden nesystémový insekticídny prípravok, a to Harpun, ktorý je však iba vo veľkospotrebiteľskom balení. Dostatočný účinok však môžu zabezpečiť aj prípravky autorizované proti štítničke nebezpečnej.
Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín