10.07.2020 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: V porastoch zelenín často škodia molice

V porastoch zelenín často škodia molice. Ich vývoju napomáha suché a veľmi teplé počasie.

Prvé dospelce lietali približne pred 3 týždňami, pričom početnosť pomaly narastá. Ochrana je pomerne zložitá, je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Arboband-lepové dosky žlté, Arboband-lepové dosky modré, Bros-lepové dosky, Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine je momentálne povolený jeden prípravok, a to Benevia.
Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

  • do papriky Calypso 480 SC;
  • do rajčiakov Mospilan 20 SP (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Aceptir 200 SE (iba do skleníkov), Apis 200 SE (iba do skleníkov), Gazelle, Yoroi, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS (aj MB) a Lambdol a iba v MB Samuraj;
  • do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS (aj MB) a Lambdol a iba v MB Samuraj;
  • do tekvicovej zeleniny Scatto;
  • do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiakov a baklažánov Neemazal T/S.

Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2- až 3-krát v intervale 3 – 5 - 7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia.

V skleníkových podmienkach možno využiť aj biologickú ochranu prípravkami obsahujúcimi užitočné organizmy, a to En-Strip (Encarsia formosa - parazitická osička), Ercal (Eretmocerus eremicus - parazitická osička) alebo Mirical (Macrolophus caliginosus - dravá bzdocha).

Pre pleseň zemiakovú na zemiakoch (prípadne aj na rajčiakoch) možno na presnejšie určenie potreby ošetrovania využiť podrobnú signalizáciu pre vybraných 50 lokalít Slovenska, zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Potreba ošetrovania je takmer na celom území SR, ale neošetrujú sa odrody, ktoré budú zberané do 14 dní.

Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba pravidelnej ochrany proti múčnatke a chrastavitosti, približne každých 12 - 14 dní až do konca júla. V prípade veľmi silných výskytov roztočov alebo roztočcov je potrebná ochrana aj proti nim.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down