04.04.2017 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zdravých viniciach ošetrovať netreba

Uplynulé dni s vysokými teplotami umožnili rýchly postup vegetácie. Marhule tak mohli rýchlo odkvitnúť. V prípade bezzrážkového obdobia aspoň 7 dní, nebude potrebná ochrana proti monilióze kústkovín ani po odkvitnutí.

Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny (ringloty) už kvitnú až dokvitajú, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú Biele lepové doštičky a Stopset B, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím. Na chemickú ochranu sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50, ktoré sú povolené proti žravým a cicavým škodcom na všetkých ovocných drevinách.

viniča sa blíži termín ošetrovania proti kučeravosti tzv. postrekom na sucho. Chemická ochrana je potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody, a kde nie je použitá biologická ochrana. V zdravých viniciach ošetrovať netreba! Taktiež treba podotknúť, že plstnatosť nemá žiadny hospodársky význam a kučeravosť je tak lokálny problém zväčša iba niekoľkých silne napadnutých krov, že ošetrovanie celej vinice je takmer vždy nepotrebné, ale sa treba zamerať iba na skutočne napadnuté kry. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12 – 15 °C. V štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Kumulus WG, Síra 800 WG, Sirus a Thiovit Jet, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus 5 SC, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list, čo je aj vlastne najbežnejší spôsob jeho aplikácie. Najvhodnejšia, najekonomickejšia, najistejšia a prírode najbližšia je ale biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. I keď priame náklady na vykonanie tohto zásahu sú pomerne vysoké, pri dodržaní podmienok použitia, ale najmä pri správnom výbere ostatných prípravkov počas vegetácie proti hubovým chorobám či iným škodlivým organizmom sa dosiahne trvalá ochrana na celú životnosť vinohradu. Častou otázkou vinohradníkov je, či tento jarný postrek účinkuje aj proti múčnatke. Treba konštatovať, že oficiálna autorizácia nie je uvedená pri žiadnom prípravku a o vedľajšom účinku tiež nie sú na etiketách žiadne údaje. Avšak vzhľadom na to, že ide o sírnaté prípravky, je určitý predpoklad i keď nižšieho účinku proti múčnatke aj v tejto skorej fáze ošetrovania.

Pripomíname ešte vhodný čas na predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom jadrovín, hlavne u jabloní, a na hruškách ochranu proti mére hruškovej.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down