27.08.2019 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Vrtivka čerešňová nenapáda len čerešne

Najvýznamnejší škodca čerešne vtáčej sa v podmienkach Slovenska vyskytuje viac v teplejších oblastiach. V rokoch, kedy je v máji a júni suchšie a teplejšie počasie, sú straty na úrode vyššie. K hostiteľom okrem čerešne vtáčej patrí aj čerešňa višňová, višňa mahalebka, zemolez, dráč obyčajný a čremcha strapcovitá.

Vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi) je drobná muška, pre ktorú je typické žltohnedé sfarbenie hlavy a čierne temeno. Tykadlá majú žltočervenú farbu a zelené oči. Na čiernej hrudi sa po bokoch nachádzajú žlté pásy. Bruško je čierne, krídla sú priesvitné so štyrmi sivočiernymi priečnymi pásikmi. Dospelec dorastá do veľkosti približne 4 mm. Vajíčka sú belavé, majú elipsovitý tvar a veľkosť približne 2 mm. Larvy, ktoré sú beznohé, majú dĺžku 6 mm. K liahnutiu lariev dochádza v závislosti od teploty prostredia po 10 až 14 dňoch. Po dorastení larva vyžiera v pokožke plodu okrúhly otvor, padá na zem a kuklí sa v pôde v priebehu 24 hodín. Štádium kukly trvá zhruba 9 mesiacov.
K prvému príznaku poškodenia patrí prítomnosť čerstvých vpichov na ešte zelených, tvrdých a dozrievajúcich plodoch. Vo vnútri plodov sú prítomné larvy škodcu. Dužina napadnutých plodov hnedne, mäkne, zahníva, čoho následkom môže byť opadávanie plodov zo stromu. Dospelcov môžeme pozorovať pri párení alebo kladení za teplého počasia na plodoch v oslnených častiach korún hostiteľov. Samičky zväčša kladú iba jedno vajíčko do jedného plodu. Samička nakladie 50 - 150 vajíčok, a to 10 - 15 za jeden deň. Ku kladeniu vajíčok nedochádza v chladnom počasí. Škodca má v našich podmienkach iba jednu generáciu za rok. K liahnutiu dochádza v máji. V priebehu 8 - 17 dní od vyliahnutia samičky pohlavne dospievajú.

Z ochranných opatrení sa javí účinné aj zakladanie nových sadov čerešní vo vyššej nadmorskej výške. Vhodné je vyberať rezistentnejšie odrody hostiteľov. Napadnuté plody sa odporúča odstraňovať. Vhodné je vykonávať kyprenie pôdy pod stromami, prípadne aplikovať žieravé hnojivá. Využívať sa môžu aj žlté sférické lapače, vďaka ktorým je možné znížiť veľkosť populácie.
Na chemickú ochranu sú povolené prípravky:

  • Decis EW 50, Delta EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Dinastia a iba v MB balení Decis Al s ochrannou dobou 7 dní - pri použití týchto prípravkov je potrebné riadiť sa podľa signalizácie. Aplikácia je vhodná proti imágam asi týždeň po začiatku výletu škodcov. Je potrebné dodržať minimálny interval medzi aplikáciami, a to 7 dní.
  • Calypso 480 SC (aj MB), Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta 20, Green Mospi, Yoroi, Zonna a iba v MB balení Calypso Al s ochrannou dobou 14 dní - tieto prípravky sú účinné zároveň aj proti voškám.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down